POLSKA 11:49 14 marca 2018

Bundestag po raz czwarty wybrał Angelę Merkel na kanclerz

Wikimedia Commons
Angela Merkel została wybrana na czwartą kadencję na stanowisku kanclerza Niemiec. Za kandydaturą przewodniczącej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) zagłosowało 364 z 688 deputowanych Bundestagu.

Teraz kanclerz Niemiec musi zostać mianowana na urząd przez prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera, a następnie zaprzysiężona w gmachu Bundestagu.

- Panie przewodniczący, przyjmuję ten wybór - powiedziała Merkel, zwracając się do szefa Bundestagu Wolfganga Schaeublego. Ten życzył jej "sił, sukcesów i Bożego błogosławieństwa w wypełnianiu wielkiego zadania".

Rządząca koalicja, na której czele ma stanąć Merkel, złożona z bloku partii chadeckich CDU/CSU i socjaldemokratycznej SPD, dysponuje w Bundestagu 399 na 709 mandatów, co pokazuje, że za jej kandydaturą nie zagłosowała część deputowanych z jej zaplecza politycznego. Większość absolutna wynosi 355 głosów.

Teraz kanclerz Niemiec musi zostać mianowana na urząd przez prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera, a następnie zaprzysiężona w gmachu Bundestagu. - Panie przewodniczący, przyjmuję ten wybór - powiedziała Merkel, zwracając się do szefa Bundestagu Wolfganga Schaeublego. Ten życzył jej "sił, sukcesów i Bożego błogosławieństwa w wypełnianiu wielkiego zadania". Rządząca koalicja, na której czele ma stanąć Merkel, złożona z bloku partii chadeckich CDU/CSU i socjaldemokratycznej SPD, dysponuje w Bundestagu 399 na 709 mandatów, co pokazuje, że za jej kandydaturą nie zagłosowała część deputowanych z jej zaplecza politycznego. Większość absolutna wynosi 355 głosów.

M.N.

Źródło: onet.pl, niezalezna.pl, tvp.info

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE