POLSKA 18:07 11 czerwca 2019

Co musimy wiedzieć o usługach bankowych?

Co tak naprawdę wiemy o usługach bankowych, które oferowane są Polakom? Jaką mamy wiedzę na temat pożyczek, kredytów czy innych usług bankowych? O tym dowiemy się w najnowszym odcinku programu „Finansowe ABC”, gdzie Marek Zuber, ekonomista i doradca finansowy w sposób jasny i klarowny wyjaśnia nam cały mechanizm obecnych usług bankowych.

Na początku, by zrozumieć pewne mechanizmy usług bankowych, należy znać różnice między bankami komercyjnymi, a spółdzielczymi czy kasami oszczędnościowymi czy kredytowymi. - W tej kwestii mamy pewnego rodzaju zamieszanie, bo rzeczywiście tych instytucji jest sporo. Ja bym głównie zwracał uwagę na jedną rzecz: czy instytucja, z którą chcemy współpracować – dać jej własne pieniądze w formie np. lokat, albo wziąć od niej pieniądze w postaci kredytu, pożyczki – ma nad sobą kontrolę Komisji Nadzoru Finansowego. To jest pierwszy wyznacznik” - wyjaśnia Marek Zuber. A gdzie dowiedzieć się czy dana instytucja ma nad sobą kontrolę KNF? - W internecie możemy dowiedzieć się o tym, albo możemy zadzwonić bezpośrednio do KNF i zapytać o daną, konkretną instytucję – mówi Zuber. - Kolejnym zasadniczym wyznacznikiem jest to, czy dana instytucja należy do systemu gwarancji bankowych. Bankowy Fundusz Gwarancyjny pozwala zabezpieczyć się w momencie, kiedy dana instytucja upada, to my odzyskujemy własne pieniądze <!– Odzyskujemy do kwoty 100 tys. euro na daną instytucję – to ważny szczegół. – Nie brzmi dobrze te zdanie. Nie chodzi tez o to, ze to my się zabezpieczamy, ale bezpieczne są nasze środki finansowe, jeśli dana instytucja finansowa jest objęta systemem gwarancji bankowych. – przestrzega Zuber.

Ekonomista mocno podkreśla, że jeśli chodzi o kredyt, który tak często zaciągamy „to jeżeli używamy słowa kredyty, to tylko i wyłącznie mówimy o kredycie bankowym, Żadnym innym. Żadne parabanki czy kasy spółdzielcze nie udzielają kredytów – mówi ekonomista. Z kolei pożyczkę gotówkową może udzielić również np. parabank. - wyjaśnia. A gdzie lepiej zaciągnąć pożyczkę? - Taniej i bezpiecznie będzie zaciągnąć pożyczkę w banku – mówi Zuber.

 

Ważną sprawą dla każdego z nas jest również wybór odpowiedniego konta bankowego. Na co najbardziej zwracać uwagę przy ogromnym wyborze różnych kont osobistych czy firmowych? - Po pierwsze każdy musi zadać sobie jedno pytanie: czego konkretnie chcę od banku? Czy to ma być tylko miejsce gdzie wpływa moje wynagrodzenie i chcę używać tylko zwykłej karty debetowej, czy chcę czegoś więcej, np. karty kredytowej, czy chcę dokonywać wymiany walut etc. To jest podstawowa rzecz dla każdego klienta. Dopiero potem zaczynam zastanawiam się co konkretnie mam wybrać” - mówi Zuber.

 

Więcej w najnowszym odcinku programu, który dostępny jest już na stronie YouTube portalu telewizjarepublika.pl. Program powstał przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.


sm

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE