POLSKA 20:37 18 kwietnia 2019

Ks. Rytel-Andrianik: w tym roku Konferencja Episkopatu Polski dokonała pewnego rachunku sumienia i wyznania grzechu

Telewizja Republika
To było wyznanie grzechów i jednocześnie powiedzenie, że zrobimy wszystko, aby to się nie powtarzało. Księża biskupi już w listopadzie, jak i winnym czasie na początku Wielkiego Postu w drodze krzyżowej przeprosili Pana Boga i osoby, które zostały wykorzystane - powiedział dla Telewizji Republika ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

– W tym roku Konferencja Episkopatu Polski dokonała pewnego rachunku sumienia i wyznania grzechu. Jak wiemy zostały przekazane do publicznej wiadomości informacje nt. bardzo bolesny, jakim jest wykorzystywanie osób małoletnich przez niektórych duchownych. To było wyznanie grzechów i jednocześnie powiedzenie, że zrobimy wszystko, aby to się nie powtarzało. Księża biskupi już w listopadzie, jak i winnym czasie na początku Wielkiego Postu w drodze krzyżowej przeprosili Pana Boga i osoby, które zostały wykorzystane. Jednocześnie jest to mocne postanowienie poprawy, aby to nigdy w przyszłości nie miało miejsca. Wiemy, że jest grzech pierworodny, ale to nie usprawiedliwia nikogo – powiedział na antenie Telewizji Republika ks. Rytel-Andrianik.

– Dzisiaj byłem w mojej diecezji na mszy świętej, kiedy ksiądz biskup odniósł się do tego i zacytował słowa z ewangelii, które są dla wszystkich – lepiej byłoby uwiesić kamień młyński u szyi i rzucić się do morzą niż skrzywdzić drugiego, malutkiego człowieka. Papież Benedykt, kiedy te słowa Jezusa analizował powiedział, że malutcy to nie znaczy tylko, że osoby mało ważne czy dzieci, ale to znaczy w ogóle osoby proste, które mają zaufanie do drugiego człowieka. Te słowa są bardzo ważne. Nie można zawieść zaufania drugiego człowieka – tłumaczył Rytel-Ansdrianik. 

Rzecznik KEP przypomniał słowa papieża Benedykta, który powiedział jasno, że takie przestępstwa mają źródło w braku wiary i relacji w Boga. – Osoba autentycznie wierząca, która chce pełnić wolę Pana Boga nigdy by tego nie zrobiła. Powrót Pana Boga do życia to ustawienie swojego życia według dekalogu. Najważniejsze jest postawienie na pierwszym miejscu Pana Boga – wyjaśnił. 

– Z jednej strony trzeba uznać własne grzechy. Dzisiaj rozmawiałem z księdzem, który ukończył studia z medioznawstwa i powiedział mocne zdanie, w którym zwiera się cała strategia: Kościół nie ma za zadanie ukazywać się z lepszej strony tylko z prawdziwej. 

NOTRE DAME

Pożar, który wybuchł w poniedziałek wieczorem w paryskiej katedrze Notre Dame, został ugaszony we wtorek rano. Francuscy strażacy walczyli z ogniem ponad dziewięć godzin. Pożar w szybkim tempie objął iglicę i dach nawy poprzecznej. Wkrótce rozszerzył się na cały dach. Iglica spłonęła i zawaliła się. Po opanowaniu pożaru strażacy podali, iż struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę Notre Dame.

– Jeden z proboszczów katedry powiedział do biskupa Paryża: nie masz katedry, ale masz ludzi, którzy idą za Tobą. Właśnie to było widać na ulicach Paryża. Kiedy biły dzwony katedr w Europie i to serce dzwonu poruszało serca ludzi. Ta katedra to symbol Wielkiego Tygodnia – mówił ks. Rytel-Andrianik. 

– Z jednej strony jest szok i ból, a z drugiej nadzieja do odbudowania Kościoła jako wspólnoty we Francji i całej Europie – ocenił. 

W rozmowie ks. Rytel-Andrianik przypomniał o cudach w Sokółce i Legnicy. – Te sytuacje są po to, abyśmy bardziej wierzyli, że Jezus jest obecny w Eucharystii. My nie przyjmujemy opłatka – tylko ciało Chrystusa. Pełne uczestnictwo we mszy świętej to przyjęcie komunii świętej – tłumaczył nam ks. Rytel-Andrianik. 

WIELKI PIĄTEK

– Pan Jezus cierpiał, aby pokazać, że jest z nami po to, aby pomagać – mówił rzecznik KEP.

Przypomniał również słowa św. Jana Pawła II "Miłości bez Krzyża nie znajdziecie, a Krzyża bez Miłości nie uniesiecie".– Ta miłość do krzyża jest przeżywana właśnie w Wielki Piątek – dodał.

Podczas liturgii Wigilii Paschalnej obydwa się chrzest osób dorosłych. -- To jest związane z tradycją chrześcijańską jako przygotowanie katechumenów – czyli tych, którzy są przygotowani już do chrztu. Pierwsi chrześcijanie byli dorośli. Wigilia Paschalna to najważniejsza liturgia w roku i właśnie wtedy odbywa się chrzest osób dorosłych – mówił nam rzecznik KEP.

Podkreślił, że kiedy wchodzimy do kościoła i żegnamy się wodą świeconą to w ten sposób odnawiamy pamiątkę chrztu. – Zachęcam, aby przyjrzeć się w Kościołach czy przy wejściu nie ma dużego kamienia, gdzie jest woda święcona. Jeśli jest to możemy być pewni, że ten kamień – zwłaszcza w tych starych Kościołach był w miejscu chrztu i nasi przodkowie byli chrzczeni wodą z tego kamienia. My dotykając tego kamienia, dotykając wody świeconej i czyniąc znak krzyża świętego dotykamy kilkusetletniej historii – powiedział. 

Ks. Rytel-Andrianik odniósł się również do słów św. Pawła, który powiedział, że próżna byłaby nasza wiara, gdyby Jezus nie Zmartwychwstał. – Nie wiemy, czy chrześcijaństwo rozeszłoby się wtedy na cały świat. Tego nie wiemy. Znaczenie Triduum jest pokazaniem miłości Pana Boga, a Zmartwychwstanie to pokazanie, że Bóg jest z nami. To jest właśnie siła chrześcijaństwa, które trudno sobie wyobrazić bez zmartwychwstania. 

 

ZACHĘCAMY DO WYSŁUCHANIA CAŁEJ ROZMOWY!


M.N.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE