POLSKA 13:46 16 marca 2018

"(...)Niemieckie reparacje polegały na oddaniu nam 100 tys. kilometrów kwadratowych ziemi" Dziennikarz szybko wyprowadzony z błędu

twitter.com
– Jeśli chodzi o reparacje, to jest to narracja na użytek wewnętrzny. Przypomnę, że niemieckie reparacje polegały na oddaniu nam 100 tys. kilometrów kwadratowych ziemi i oddaniu nam takich miast jak Gdańsk, Wrocław, Szczecin, Koszalin, Zielona Góra i innych – mówił na antenie RDC Jarosław Gugała, dziennikarz z Polsatu.

Gugała podkreślił też, że Polsce jest znacznie bliżej do Niemiec, niż jakiegokolwiek innego państwa. – To nasz główny partner gospodarczo, ale i politycznie. Można się tylko cieszyć, że Niemcy chcą, żeby ta Polska była i pozostawała tym najważniejszym partnerem. Łączą nas z Niemcami bardzo dobre stosunki. Polacy generalnie lubią Niemców wbrew obecnej retoryce rządu – kontynuował swój wywód.

Odniósł się nawet do kwestii reparacji, uznając je za definitywnie zamknięte. – Jeśli chodzi o reparacje, to jest to narracja na użytek wewnętrzny. Przypomnę, że niemieckie reparacje polegały na oddaniu nam 100 tys. kilometrów kwadratowych ziemi i oddaniu nam takich miast jak Gdańsk, Wrocław, Szczecin, Koszalin, Zielona Góra i innych. W związku z powyższym, mówienie o jeszcze innych reparacjach ze strony Niemiec, chociaż sprawa jest już od dawna zamknięta, może być tylko czymś na użytek wewnętrzny, bo może są jacyś ludzie, którzy chcą się postawić Niemcom i będą głosować na taką partię, która chce się postawić – wymieniał Gugała.

Słowa Gugały szybko zweryfikował wpis na Twitterze prof. Stanisława Żerko z Instytutu Zachodniego. Przypomniał, że zarówno Ziemie Zachodnie jak i Północne Polska odzyskała na mocy decyzji Wielkiej Trójki, jako rekompensaty za przyłączenie wówczas do ZSRR wschodnich województw II RP. Podkreślił tym samym, że kwestia reparacji to zupełnie oddzielna i niepowiązana kwestia.

 

am

Źródło: dorzeczy.pl, twitter.com

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE