POLSKA 21:45 17 maja 2018

Ostra wymiana zdań w Telewizji Republika! Mosiński: Wy tylko obiecywaliście, my realizujemy

Telewizja Republika
Gośćmi Ryszarda Gromadzkiego w programie Telewizji Republika byli poseł PiS Jan Mosiński oraz poseł PO Marcin Święcicki - ,, - Gdyby opozycja chciała przemówić do rozsądku protestującym, to protestu by nie było, tak sądzę. Od co najmniej dwóch tygodni ma on coraz bardziej barwy polityczne. Na jednej z ostatnich konferencji obie panie powiedziały, że to nie jest sprawa polityczna, ale wcześniej jedna z pań powiedziała ,,nie głosujcie na PiS'' - powiedział w programie Jan Mosiński.

Mosiński:  Gdyby opozycja chciała przemówić do rozsądku protestującym, to protestu by nie było, tak sądzę. Od co najmniej dwóch tygodni ma on coraz bardziej barwy polityczne. Na jednej z ostatnich konferencji obie panie powiedziały, że to nie jest sprawa polityczna, ale wcześniej jedna z pań powiedziała ,,nie głosujcie na PiS''. Prawdę mówiąc, liczyłem na to, że de dwie ważne osoby: pani Wanda - powstaniec warszawski i pani Ochojska wezmą na siebie rolę mediatorek, żeby przekonać panie. Nie chcę mówić, że nie ma szans na szczęśliwy finał, ale te osoby niepełnosprawne przede wszystkim się męczą i powinny ten protest zawiesić, tak jak zawiesiły w 2014 roku, licząc, że Platforma zrealizuje te postulaty, które nie zostały zrealizowane do końca. My teraz staramy się wprowadzać tamte ustaleni, jak i nowe swoje własne.

– Dlaczego PO nie apeluje do protestujących?

Święcicki: – Uważamy, że mają słuszne żądania. Jest wzrost gospodarczy 5%. Pieniądze rozdaje się na prawo i lewo. Daje się pieniądze bardzo szeroko, nawet milionerom dano 500+. Dodatkowe dochodzi ta afera z nagrodami. Jakieś wielkie porty, strzelnice się buduje, a dla tych słabszych brakuje pieniędzy i robi się jakieś ruchy pół pozorne i że dostaną te 500 zł.

– Nie można robić takiej manipulacji, że się ściąga z jakiegoś zakładu niepełnosprawnych i się pokazuje jakieś porozumienie.
Ci, co protestują w Sejmie, to porozumienia z nimi nie ma.

– Uważam, że akurat te ich postulaty są słuszne.

Mosiński: – To czemu w 2014 nie spełniliscie tych postulatów? 

Święcicki: – Sytuacja nie była identyczna, wzrost gospodarczy był 1%, sytuacja była trudniejsza.

– Nie zgadzam się z tym, że my to aktywizujemy. To jest ich determinacja, że upierają się przy tym. (...) Oni są na głodowych rentach, czy ta matkaczy opiekunka. Co będzie wtedy, jak ona przestanie żyć? (...) Stać nas na to w tej chwili, można to teraz zrobić.

Mosiński: – Chciałbym nawiązać do wypowiedzi posła. Nie daliście 1400 zł, tylko podpisaliście porozumienie, że była ta progresja na porozumienie. To rząd PiS to realizuje.
W tamtym czasie podzieliście osób niepełnosprawnych, bo nie daliście świadczeń dla dorosłych niepełnosprawnych. To wam się udało.
Żaden protest nie spotkał się z taką atencją ze strony rządowej. Był pan premier, był pan prezydent, była pani minister.

– Ja podziwiam pana empatię dla osób niepełnosprawnych, a gdzie była ona w 2014, gdy pan Donald Tusk mówił, że nie mia pieniędzy.

Święcicki: – Dogadał  się z nimi.

Mosiński: – Nie, nie dogadał się. Wy obiecywaliście, ale nie realizowaliście. My realizujemy.


AS

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE