POLSKA 16:32 19 września 2018

Poseł Sobecka (PiS) nie pozostaje bierna! Złożyła zapytanie ministrowi Glińskiemu ws. finansowania filmu "Kler" [SPROSTOWANIE]

twitter.com
Poseł PiS wystąpiła do ministra kultury, by wytłumaczył, dlaczego film Wojtka Smarzowskiego "Kler" otrzymał wsparcie od państwa. - Według Smarzowskiego księża to grupa zakłamanych, pazernych, bezideowych alkoholików, zainteresowanych jedynie seksem – ocenia Anna Sobecka z PiS.

Zapowiada, że czeka na pisemne wyjaśnienie ministra kultury w tej sprawie. – Poczekam na odpowiedź i wtedy podejmę decyzję, czy wystąpić o wycofanie produkcji z kin – zapowiada w rozmowie z Wirtualną Polską. Przyznała też, że filmu jeszcze nie oglądała.

Premierę zapowiedziano na 28 września, jednak poseł Sobecka już teraz domaga się wyjaśnień od ministra kultury. Wystąpiła już z oficjalną interpelacją do Piotra Glińskiego. "Jeszcze przed oficjalną premierą obraz wzbudza kontrowersje ze względu na sposób, w jaki przedstawiono w nim księży katolickich w Polsce. Według Smarzowskiego to grupa zakłamanych, pazernych, bezideowych alkoholików, zainteresowanych jedynie seksem" – pisze Sobecka.

"Nie rozpatrując kwestii swobody artystycznej, zastrzeżenie budzi dofinansowanie z pieniędzy podatników, w tym wielu katolików takiego obrazu. Paszkwilancka produkcja korzysta z dofinansowania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, gdy jednocześnie wiele wartościowych produkcji nie ma szansy na podobne wsparcie" – dodaje.

Wnosi o opisanie kryteriów, jakimi kierowano się podczas przyznawania pieniędzy ze środków publicznych na film Smarzowskiego. – Pan Premier Gliński już mi odpowiedział, że to nie on decydował o przyznaniu wsparcia. Czekam jeszcze na pisemne uzasadnienie – mówi Sobecka.

Ministerstwo Kultury przyznało, że "Kler" otrzymał dofinansowanie sięgające 3,5 mln zł z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za kadencji byłej dyrektor Magdaleny Sroki. Została ona odwołana po interwencji Piotra Glińskiego.

Dofinansowaniem filmu Smarzowskiego jest oburzony ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. "W imię jakich wartości podległa panu instytucja opłaciła film 'Kler'?" – pisał na Facebooku duchowny do Piotra Glińskiego. "W związku z nieprawdziwymi informacjami na temat finansowania filmu 'Kler' informuję, że nie dałem ani grosza na ten cel. Był on natomiast finansowany decyzjami pań Odorowicz i Sroki - byłych dyrektorek PISF, mianowanych przez poprzedników, na których działania - zgodnie z prawem, nie mieliśmy wpływu" - odpowiedział Gliński.

Kto napisał scenariusz?

Scenarzystą filmu fabularnego „Kler” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego był zastępca dyrektora VII Prywatnego LO i Gimnazjum Nr 8 im. M. Reja w Krakowie. Szkoła, która jest powołana przez społeczeństwo ewangelickie Krakowa. Dla autora scenariusza Pana Wojciecha Rzehaka była to pierwsza praca przy filmie - pisze Paweł Zastrzeżyński.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nieprawdopodobne! Zobacz kto napisał scenariusz filmu „KLER”!

 

SPROSTOWANIE

Po publikacji autorstwa dziennikarki Wirtualnej Polski Magdy Mieśnik, poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Sobecka opublikowała na Twitterze wpis, który jasno zaprzecza, jakoby posłanka zamierzała złożyć wniosek ws. wycofania filmu "Kler" z kin. 

"Informacja z , że rozważam wniosek o wycofanie filmu "Kler" z kin jest nieprawdziwa. Zapytałam MKiDN o wsparcie produkcji ze środków publicznych i czekam na odpowiedź. Na razie poinformował na Twitterze, że nie miał z tym nic wspólnego" – napisała.

 

Na wpis zareagowała autorka publikacji Magda Mieśnik.

am

Źródło: wp.pl

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE