POLSKA 12:23 12 października 2017

Rada Europy zbierze się po raz czwarty w historii. Poprzedni szczyt miał miejsce w 2005 roku

flickr/bob/CC 2.0
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w przyjętej rezolucji opowiedziało się ZA zwołaniem czwartego w historii organizacji spotkania szefów państw i rządów 47 krajów członkowskich. Poprzedni szczyt Rady Europy odbył się w 2005 roku w Warszawie.

Jak czytamy w rezolucji, celem spotkania ma być "utrzymanie i umocnienie paneuropejskiego projektu w Europie, która dogłębnie się zmieniła od ostatniego szczytu sprzed 12 lat".

"Zgromadzenie Parlamentarne obawia się, że obecne zmiany polityczne wielkiej wagi, zarówno w granicach Europy jak i poza nimi, zagrażają kontynentowi i jego jedności" – stwierdzono w rezolucji.

Wśród tych zmian wymieniono: codzienne zagrożenie atakami terrorystycznymi, wzrost eurosceptycyzmu, nacjonalizmu, populizmu i ksenofobii, utrzymywanie się zamrożonych i otwartych konfliktów, aneksję lub okupację terytoriów sąsiada, przedłużanie działań związanych ze stanem wyjątkowym i ponowne pojawienie się podziałów.

"Wojny u bram Europy zagrażają bezpieczeństwu kontynentu i spowodowały ogromny napływ uchodźców i migrantów" – wskazano w rezolucji.

ds

Źródło: tvn24

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE