POLSKA 14:41 18 października 2018

Rolnicy otrzymali już ponad 350 mln zł

Od wtorku 16 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca 70-procentowe zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich za 2018 r. W ciągu dwóch dni na konta 150 tys. rolników trafiło 352 mln zł. - Tak jak zapowiadał Minister Rolnictwa płatności obszarowe realizowane w tej chwili w formie zaliczek jako pierwsze chcemy przekazywać tym rolnikom, którzy ponieśli straty spowodowane suszą czy ASF - powiedziała prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Maria Fajger.

W tym roku o dopłaty bezpośrednie ubiega się ponad 1,3 mln rolników. Do końca listopada otrzymają oni ok. 10 mld zł w formie zaliczek z ogólnej puli 14,8 mld zł przeznaczonych na dopłaty bezpośrednie. Pozostała część pieniędzy będzie wypłacana rolnikom sukcesywnie od 1 grudnia do czerwca 2019 r. 


ARiMR realizuje także płatności z tytułu ONW. - Rozpoczynamy także wypłatę pomocy z PROW 2014-2020, a więc m.in. dla rolników gospodarujących w trudnych warunkach, a także tych, którzy przyjęli na siebie realizację działań rolnośrodowiskowych oraz prowadzących działania zalesieniowe - powiedziała prezes Maria Fajger. Do 17 października płatności z tytułu ONW otrzymało 92 tys. rolników na łączną kwotę ponad 84 mln zł. Wnioski o przyznanie tych płatności złożyło w bieżącym roku blisko 750 tys. rolników. Tegoroczny budżet środków na ONW wynosi ok. 1,3 mld zł. Jak informuje Agencja, tempo realizowania wypłat w tym roku jest większe niż w latach ubiegłych ze względu na sprawną obsługę weryfikacji wniosków - przyczyniło się do tego m.in. składanie wniosków przez internet.


ARiMR wypłaca również płatności rolnośrodowiskowe i rolno-środowiskowo-klimatyczne. Do rozdysponowania na ten cel jest 1,1 mld zł.   

sm

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE