POLSKA 12:10 11 października 2018

Rozpoczął się szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. ZOBACZ o czym będzie rozmawiał Andrzej Duda

JAKUB SZYMCZUK / KPRP
W miejscowości Szczyrbskie Jezioro na Słowacji Prezydent Andrzej Duda bierze udział – razem Prezydentem Węgier Janosem Aderem, Czech Miloszem Zemanem oraz Słowacji Andrejem Kiską – w dwudniowym szczycie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Prezydenci debatują dziś podczas dwóch sesji plenarnych: „Aktualne wyzwania w Europie” i „Odpowiedzialna polityka społeczna”. Jutrzejsza sesja poświęcona będzie postepowi technologicznemu w kontekście wyzwań dla zatrudnienia i poziomu życia w krajach Grupy V4.

— Prezydent Andrzej Duda w panelach dyskusyjnych będzie zwracał uwagę m.in. na rosnący potencjał gospodarczy i polityczny Europy Środkowej. Współpraca regionalna jest bowiem obecnie ważnym ogniwem działań prowadzących do budowania jedności i solidarności całej UE — zapowiedział szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski.

Jak zauważył, Polska, Słowacja, Czechy i Węgry są jednymi z najbardziej dynamicznie rozwijających się gospodarek w Unii. — Polska i nasz region mają do zaproponowania Europie wiele efektywnych rozwiązań w tym obszarze. Potrafimy łączyć politykę rozwoju gospodarczego z realizowaniem społecznych obowiązków państwa. Takie programy jak 500+ skutecznie wspierają spójność społeczną, a inicjatywy takie jak Trójmorze działają na rzecz spójności infrastrukturalnej całej Unii. Jesteśmy w Europie przykładem polityki odpowiedzialnej, troszczącej się o bezpieczeństwo obywateli i realizującej ich oczekiwania — ocenił Krzysztof Szczerski.

Minister dodał, że podczas szczytu Prezydenci będą omawiali plany polityczne w obszarze polityki gospodarczej i społecznej na najbliższe lata, zwłaszcza, że Europa znajduje się obecnie w szczególnym punkcie rozwoju. Decydują o tym m.in. zbliżający się termin Brexitu oraz negocjacje nad przyszłym budżetem UE. — Prezydenci omówią stanowiska m.in. w zakresie polityki budżetowej i energetycznej UE. Prezydent Duda zwróci uwagę także na kwestie związane z tożsamością Europy i jej potencjalnym wpływem na przyszłość całego projektu europejskiego. Tematyka ta znajdzie się w centrum prezydenckich rozmów na Słowacji — podkreślił Krzysztof Szczerski.

Andrzej Duda będzie też rozmawiał o najważniejszych sposobach prowadzenia odpowiedzialnej polityki społecznej, która uwzględnia rozwój technologiczny i związane z nim zmiany na rynku pracy. — Musimy być świadomi potencjału, ale i konsekwencji społecznych wynikających z rosnącej innowacyjności gospodarek i potrzeby konkurencyjności. Odpowiedzią polityków powinno tu być m.in. poprawianie poziomu funkcjonowania instytucji państwowych i rozwój kompetencji poprzez efektywny system edukacji – dodał szef prezydenckiego gabinetu.

AS

Źródło: prezydent.pl

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE