POLSKA 9:44 12 października 2017

Sellin: PiS nie powinien być zaskakiwany takimi pomysłami prezydenta

Telewizja Republika
PiS nie powinien być zaskakiwany takimi pomysłami prezydenta. O pomyśle referendum nie wiedzieliśmy wcześniej – powiedział w rozmowie „Rzeczpospolitą” sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin.

Jestem pełnomocnikiem rządu ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości i bardzo mi zależy, żeby w tych kluczowych dniach niczym innym nie absorbować uwagi opinii publicznej – podkreślił. – Jesteśmy środowiskiem, które od lat uznaje, że Polska potrzebuje nowej konstytucji. Zmianę ustawy zasadniczej powinniśmy przygotowywać wspólnie, w dialogu – stwierdził.

Spór MON-u z prezydentem

Zdaniem wiceministra spór MON-u z prezydentem „jest czymś naturalnym, normalnym w polityce, nawet w ramach jednego obozu”. – Spory są częste na przykład na posiedzeniach Rady Ministrów, ale nie mają one wymiaru publicznego – zaznaczył. 

– Czyniąc dużo, spieramy się, czy dany pomysł jest lepszy czy gorszy i czy należy go poprawić. Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych jest prezydent, ale zwierzchnictwo wykonuje się za pośrednictwem ministra obrony narodowej. Koncepcyjne różnice między głową państwa a szefem MON wynikają z natury rzeczy i zdarzały się wcześniej – wyjaśnił Sellin.

Spór był i jest. Reforma sądowa ruszyła w lipcu, kiedy pan prezydent podpisał się pod ustawą o sądach powszechnych, ustawą w gruncie rzeczy najważniejszą z punktu widzenia obywatela – mówił o sporze prezydenta i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Dwa weta prezydenckie do kolejnych dwóch ustaw nie były potrzebne

– Podzielam opinię, że dwa weta prezydenckie do kolejnych dwóch ustaw nie były potrzebne. Ale nowe przedstawione projekty ustaw o KRS i SN są obiecujące. Jest szansa, że na następnym posiedzeniu Sejmu ustawy zostaną przegłosowane, a dokończenie reformy sądownictwa jesienią stanie się faktem – zastrzegł. 

M.N.

Źródło: "Rzeczpospolita", tvp.info

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE