POLSKA 15:31 15 grudnia 2018

Tysiące "żółtych kamizelek" wyszło na ulice Paryża. "Protesty przebiegają spokojnie". Zatrzymano 80 osób

Do kilku tysięcy wzrosła liczba protestujących „żółtych kamizelek” w Paryżu - podaje dziennik "Le Figaro". To piąty weekend protestów w stolicy Francji. Manifestacje objęły między innymi Pola Elizejskie i okolice Opery. W kilku miejscach doszło do drobnych starć ze służbami bezpieczeństwa, policja zatrzymało dotąd ponad 80 osób.

"Żółte kamizelki" wyszły na ulice również w innych częściach Francji - w sumie protesty zaangażowało się 16 tysięcy osób, zorganizowano 200 blokad. Francuskie media zwracają uwagę, że liczbą „żółtych kamizelek” zmalało o sześć tysięcy.

Zapytani przez "Le Figaro" uczestnicy protestu przekonują jednak, że statystyki nie oddają rzeczywistości. Twierdzą, że jest mnóstwo ludzi, którzy chcą przyjść, którzy są na ulicach, ale zostali na tych ulicach zablokowani, bądź zostali zablokowani w regionach. Dlatego - przekonują - może się wydawać, że ten ruch maleje, ale to nieprawda.

Francuskie służby twierdzą, że w ten weekend protesty przebiegają względnie spokojnie. Liczba zatrzymań zmalała jak dotąd siedmiokrotnie.
Nadal jednak manifestacje "żółtych kamizelek" wiążą się ze stratami dla francuskiej gospodarki - dziś utrudniony jest między innymi przejazd na kilkunastu autostradach na terenie kraju.

Protest ruchu tzw. "żółtych kamizelek" rozpoczął się od sprzeciwu wobec planowanej przez francuski rząd podwyżki cen paliw. Potem manifestujący dopisali do listy żądań zmiany w polityce społecznej i ustąpienie prezydenta Emmanuela Macrona. Dziś w niektórych miejscach protestujący oddali również hołd ofiarom zamachu w Strasburgu.

Pałac Elizejski zapowiedział zawieszenie podwyżki i 10-tygodniowe szerokie konsultacje społeczne. Mają one dotyczyć kwestii transformacji ekologicznej, opodatkowania, usług publicznych i debaty demokratycznej.

 

am

Źródło: IAR, twitter.com

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE