POLSKA 13:50 10 sierpnia 2018

WAŻNE! Te proste zasady pomogą Ci uchronić się przed niebezpieczeństwem w czasie burzy

pixabay
W związku z bardzo wysokimi temperaturami istnieje duże prawdopodobieństwo gwałtownych i silnych zjawisk atmosferycznych. Aby nie doszło w takiej sytuacji do tragedii, policjanci przypominają o zachowaniu kilku zasad bezpieczeństwa.

Jak ważne są to sprawy zasad bezpieczeństwa podczas burzy, pokazały ostanie wydarzenia na terenie powiatu strzelecko- drezdeneckiego. Kilkanaście dni temu w czasie burzy spadło drzewo na przyczepę kempingową. Innym razem, jadące drogą auto zostało przygniecione również przez połamane drzewo.

Wysokie temperatury sprzyjają letniemu wypoczynkowi. Jednak taka pogoda może być również niebezpieczna. Temperatury powyżej 30 stopni Celcjusza, to warunki, którym bardzo często towarzyszą gwałtowne i silne zjawiska metrologiczne. Burzom towarzyszy często bardzo silny wiatr oraz intensywne opady deszczu i gradu. Wiatr, czy opady same w sobie nie są niebezpieczne, jednak połamane drzewa lub inne rzeczy, które mogą być uszkodzone w czasie burzy mogą stanowić zagrożenie. Tak było w przypadku połamanego drzewa, które spadło na przyczepę kempingową w Osieku pod Dobiegniewem. W wyniku tego zdarzenia bardzo poważnych obrażeń doznał kilkunastoletni chłopiec. Niestety kilka dni później zmarł. 

Aby zminimalizować niebezpieczeństwo w czasie gwałtownej burzy, warto przestrzegać kilku prostych, ale skutecznych zasad:

nie szukaj schronienia pod wysokimi drzewami, masztami, latarniami,
trzymaj się z dala od trakcji tramwajowych, kolejowych, transformatorów i przewodów wysokiego napięcia,

podczas jazdy samochodem zatrzymaj się z dala od drzew i pozostań w samochodzie. Jesteś w nim bezpieczny, pod warunkiem, że nie będziesz dotykał metalowych części, ani wychylał się przez okno,

nie parkuj pod drzewami, liniami energetycznymi i innymi wysokimi obiektami,

miejsce do rozbicia namiotu, czy przyczepy kempingowej wybierz z dala od drzew i linii energetycznych.

w sytuacji, kiedy burza zaskoczy cię nad jeziorem, szukaj schronienia na brzegu

kiedy znajdujesz się w budynku odłącz z prądu zbędne urządzenia elektryczne.

 w czasie burzy, najlepiej pozostać w domu lub innym budynku, w którym będziemy bezpieczni.

 

PR

Źródło: policja

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE