POLSKA 9:35 14 marca 2018

Wzmożona aktywność superwulkanu Yellowstone. Eksperci: Wybuch zabije miliardy

Wikimedia Commons
Naukowcy pilnie śledzą wstrząsy superwulkanu. Amerykanie z niepokojem przyjmują informacje o kolejnych trzęsieniach ziemi na terenie Yellowstone.

W ostatnich dniach zanotowano wzmożoną aktywność sejsmiczną na terenie superwulkanu Yellowstone. W ciągu kilku godzin pojawiły się drgania o sile 1,5 i 1,8 stopnia w skali Richtera – informuje Daily Mail. Wiadomość przeraziła Amerykanów, którzy na Twitterze wyrażali swoje obawy w związku z informacjami o wstrząsach.

Wzmożoną aktywność obserwowano już w lutym. W ciągu jednego tygodnia zanotowano wtedy 200 trzęsień ziemi. Na terenie Yellowstone rocznie odnotowuje się od 1000 do 3000 trzęsień ziemi. Najsilniejsze zostało zarejestrowane w 1959 roku. Miało siłę 7,3 stopni.

Wulkan z amerykańskiego parku narodowego może gromadzić pokłady wrzącej lawy na przestrzeni o rozmiarach 90x30 km. Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że jest jej 2,5 razy mniej. Ostatnia erupcja miała miejsce 631 tys. lat temu. Skutki wybuchu mogą być katastrofalne dla ludzkości.

 

M.N.

Źródło: o2.pl, Twitter

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE