POLSKA 10:40 6 kwietnia 2018

XIX-wieczna studnia skrywała wielką tajemnice. Zobacz co znaleziono

twitter eluban
XIX-wiecznej studni w Lubaniu (dolnośląśkie) odnaleziono kilkadziesiąt zabytkowych przedmiotów. Wśród nich jest między innymi broń palna oraz biała z XIX wieku oraz I wojny światowej.

Prace archeologiczne prowadzone są na terenie budowy parkingu przy ulicy Piramowicza. Są one prowadzone i nadzorowane przez Muzeum Regionalne w Lubaniu. Podczas odkrywania XIX-wiecznej studni trafiono na depozyt pochodzący prawdopodobnie z 1945 roku. W studni ukryta była duża kolekcja broni białej oraz palnej.

Są to zabytki podchodzące z XIX wieku i I wojny światowej. W studni zostały odnalezione także przedwojenne hantle z pobliskiej sali sportowej oraz elementy radzieckiego uzbrojenia, pochodzące prawdopodobnie z czasów bitwy lubańskiej w 1945 roku.

Odnalezione przedmioty zostaną poddane konserwacji, ponieważ ich stan nie jest najlepszy. Dokładne informacje na temat tego, co  udało się odnaleźć w studni, pracownicy muzeum poinformują we wtorek o 12:00

Obecnie trwają prace archeologiczne. Bardzo możliwe, że uda się trafić na kolejne zabytkowe przedmioty. Pochodzą one prawdopodobnie z przedwojennej kolekcji, która została ukryta pod koniec wojny. Nie wiadomo jednak, kto mógł to zrobić. 

AS

Źródło: rmf 24 facebook.com

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE