POLSKA 15:13 10 sierpnia 2018

Zawiesili prawo, teraz grożą "dyscyplinarkami" adwokatom kandydującym do SN. Zarzucają nawet "demontaż państwa prawa"

Telewizja Republika
Do Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie wpłynął w piątek wniosek o wszczęcie postępowań dyscyplinarnych wobec ośmiu adwokatów, którzy ubiegają się o stanowisko sędziego SN - przekazał rzecznik prasowy tej Rady Michał Fertak.

Wniosek złożył adwokat Marcin Smoczyński. – Dzisiaj wniosek od adwokata Smoczyńskiego ws. adwokatów, którzy kandydują do Sądu Najwyższego wpłynął do Rady – mówił Fertak.

W uzasadnieniu podano, że, zgodnie z przepisami, każdy z adwokatów zobowiązany jest dążyć do umacniania porządku prawnego w Polsce. "Porządek ten został drastycznie naruszony sprzecznymi z konstytucją ustawami dot. Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Osoby zgłaszające swoje kandydatury do SN na podstawie tych ustaw czynnie uczestniczą w demontażu państwa prawa w Polsce. Powinny być wydalone z adwokatury"– czytamy w uzasadnieniu.

Teraz prezydium warszawskiej ORA podejmie decyzje, czy wniosek przekazać dalej – do rzecznika dyscyplinarnego warszawskiej Izby Adwokackiej. "W poniedziałek mamy posiedzenie prezydium i będziemy decydować o dalszych krokach tego pisma. Pewnie przekażemy je do rzecznika dyscyplinarnego, żeby rozpoznał to wedle właściwości" – poinformowano.

Fertak wyjaśnił, że zgodnie z przepisami Rada nie posiada uprawnień do rozpoznania wniosku o wszczęcie postepowania dyscyplinarnego wobec adwokata. "Dlatego przesyłamy takie wnioski do rzecznika dyscyplinarnego w większości przypadków" - dodał.

Zapytany o ewentualny czas rozpatrzenia wniosku, wskazał na ok. dwa tygodnie. – Wniosek ten nie jest skomplikowany, więc wydaje mi się, że krótko. Trochę zależy to od okresu urlopowego. Raczej będzie to kwestia tygodnia bądź dwóch, ale ciężko do końca powiedzieć – mówił.

W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN - do objęcia są łącznie 44 wakaty sędziowskie.

Sąd Najwyższy skierował wczoraj do Trybunału Sprawiedliwości UE pięć prejudycjalnych pytań dot. zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. SN zawiesił również stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN, dot. przechodzenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia.

am

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE