POLSKA 19:37 23 maja 2018

Zespół ds. reparacji deklaruje publikowanie raportów. Pojawiła się ciekawa propozycja pomocy ze strony Brytyjczyków

Wikimedia Commons
Zespół ds. reparacji zadeklarował, że systematycznie będą publikować raporty dot. strat wojennych poniesionych przez polskie miasta i wsie. Wszelkie dokumenty zostaną udostępnione na stronie internetowej.

– Temat nie będzie odpuszczony, ale musi być dobrze przygotowany, dlatego że my dzisiaj w parlamencie musimy przygotować raport o stratach wojennych. I nad tym pracujemy – zapowiedział Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący parlamentarnego zespołu do spraw reparacji wojennych.

Określono już szacunkową wartość reparacji. Chodzi o 850 miliardów dolarów, tj. 3 biliony złotych.

– Dla porównania to jest półtoraroczny obecny produkt narodowy brutto wypracowany przez całą naszą wspólnotę, czyli rzeczywiście są to ogromne odszkodowania – wyjaśnia Tadeusz Dziuba, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Arkadiusz Mularczyk zapowiedział, że na stronie internetowej zespołu będą publikowane opracowania poświadczające skale strat i szkód wojennych Polski. Zespół zwrócił się już do miast, które takie sprawozdania sporządzały. Na stronie internetowej zespołu widnieje już kilka ekspertyz Biura Analiz Sejmowych.  Okazuje się, że w procesie ustalenia szkód, pomoc deklarują Brytyjczycy.

– Niedawno, podczas wizyty polsko-brytyjskiej grupy parlamentarnej w Londynie, w której uczestniczyłem, poseł Krawczyński, przewodniczący grupy przyjaźni polsko-brytyjskiej, informował nas o przeprowadzeniu takiej akcji wśród brytyjskich posłów. Wówczas 20 brytyjskich deputowanych podpisało się z takim apelem, listem wspierającym polskie starania dotyczące reparacji – tłumaczy Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Podczas ostatniego forum rady bezpieczeństwa ONZ, polski głos wybrzmiał z ust prezydenta Andrzeja Dudy.

– Prawo nie może być narzędziem przeciwko sprawiedliwości. Musi służyć tylko i wyłącznie sprawiedliwości. Dla tych, którzy szukają sprawiedliwości, prawo musi być siłą wspierającą. Dotyczy to w szczególności takich kwestii jak odszkodowania za straty historyczne – mówił polski prezydent.

Sondaże pokazują, że większa część Polaków domaga się ewentualnych wypłat reparacji od strony niemieckiej.

– Włoski sąd nakazał rządowi Niemiec wypłatę odszkodowania w wysokości 6,6 miliona Euro za zabójstwo – i teraz proszę uważać – 128 cywilów. Skala, proporcje do II wojny światowej naszych strat są niewspółmierne – wskazuje Paweł Kamiński.

 

am

Źródło: radiomaryja.pl

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE