POLSKA 16:00 21 listopada 2020

100 dni solidarności - tak wygramy z COVID-19?

Nowy spot premiera Mateusza MorawieckiegoFacebook/Mateusz Morawiecki
– Odpowiedzialność, solidarność, stabilizacja przyświecały nam w pracy nad planem 100 dni solidarności w walce z COVID; przedsiębiorcom, którzy działają w branży turystyki zimowej, zapewnimy rekompensaty, nikogo nie zostawimy bez wsparcia - zapewnia premier Mateusz Morawiecki w spocie.

Premier Morawiecki wraz z wicepremierem Jarosławem Gowinem oraz ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawili w sobotę zasady dotyczące sytuacji epidemicznej. Później na koncie facebookowym szefa rządu zamieszczono krótki spot.

– Odpowiedzialność, solidarność, stabilizacja - to zasady, które przyświecały nam w pracy nad planem +100 dni solidarności w walce z COVID - mówił premier na nagraniu.

Jak przekonuje, plan opracowano po to, żeby w "najbliższych tygodniach nasze życie i codzienne obowiązki były trochę bardziej przewidywalne".

– Robimy co w naszej mocy, aby nie zamrażać wszystkich obszarów życia społecznego i gospodarczego, jednocześnie utrzymując niską mobilność społeczną - tłumaczy.

Morawiecki wskazał, że od 28 listopada aż do zakończenia świąt Bożego Narodzenia będą obowiązywały nowe zasady. W tym czasie zostaną otwarte sklepy i punkty usługowe w galeriach handlowych. – Będziemy jednak monitorować stan przestrzegania zasad sanitarnych i od tego zależeć będzie funkcjonowanie handlu - zaznaczył premier.

 

 

Jak dodał, dla ograniczenia transmisji wirusa, zasięgając opinii epidemiologów "zdecydowaliśmy o organizacji przerwy w zajęciach szkolnych w jednym terminie dla całej Polski, od 4 do 17 stycznia, bez możliwości organizacji wyjazdów na wypoczynek zimowy".

– Przedsiębiorcom, którzy działają w branży turystyki zimowej zapewnimy rekompensaty i podobnie jak wiosną nikogo nie zostawimy bez wsparcia - zapewnił.

Jak dodał, krok do kroku, aż do chwili, gdy dostępne będą pierwsze dawki szczepionki przeciw wirusowi, „będziemy starali się ograniczać liczbę zachorowań".

– Znoszenie, ale także nakładanie obostrzeń będzie zależało od przestrzegania zasad sanitarnych, od liczby zachorowań oraz od wydolności systemu ochrony zdrowia - wskazał.

– Odpowiedzialność, solidarność, stabilizacja. Tylko działając solidarnie uda nam się wygrać z koronawirusem - podkreślił premier.

JJ

Źródło: PAP

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE