3 mld zł na pomoc dla indywidualnych odbiorców węgla. Jest projekt ustawy [wideo]

canva.com

Za węgiel nie będziemy płacić więcej niż w zeszłym roku – pod warunkiem, że kupimy go w sklepie Polskiej Grupy Górniczej lub w składzie prywatnym, który przystąpił do rządowego programu. Zagwarantuje to ustawa, której projekt właśnie przyjęła Rada Ministrów.

O decyzji rządu poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. - Dzisiaj na Radzie Ministrów została przyjęta ustawa, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku. Dlatego zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które do Polski ten węgiel importują. Cena gwarantowana dla odbiorców indywidualnych to jest na dzisiaj 996 zł, to jest ta cena średnia według danych GUS za poprzedni rok – powiedziała. 

Jak poinformowała Anna Moskwa, programem wsparcia zostaną objęci odbiorcy indywidualni, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które używają węgiel do ogrzewania. – Jest to w przeliczeniu, zarówno na spółdzielnie, wspólnoty, jak i na gospodarstwa indywidualne trzy tony dla każdego gospodarstwa domowego, dla każdego domu - stwierdziła minister klimatu.

Odpowiadając na pytania o dopłaty do węgla, szefowa MKiŚ wyjaśniła, że rozwiązanie to odnosi się przede wszystkich węgla importowanego po 16 kwietnia. – Nie będzie to pieniądz dawany do ręki obywatelowi - zaznaczyła minister Moskwa. 

Wyjaśniła, że z dopłaty będzie można skorzystać kupując węgiel w składzie prywatnym, który przystąpił do programu, lub zamawiając go przez sklep PGG. Tam trzeba będzie przedstawić zaświadczenie z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, co „daje prawo do otrzymania węgla w gwarantowanej cenie w limicie do 3 ton”.

Jak podano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rząd przeznaczy na pomoc dla indywidualnych odbiorców węgla 3 mld zł, a maksymalna wysokość rekompensaty za sprzedaż jednej tony paliwa stałego wyniesie 750 zł brutto.

Na stronie KPRM podano też, że firmy, które zdecydują się na sprzedaż węgla po niższych cenach otrzymają rekompensatę z tytułu potencjalnie utraconych zysków. Warunkiem otrzymania rekompensaty będzie zarejestrowanie firmy w Polsce i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po cenie nie wyższej niż 996 zł za tonę brutto.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy