POLSKA 20:01 15 marca 2019

„71 lat temu zbrodniczy, komunistyczny sąd, skazał na śmierć rtm. Witolda Pileckiego – jednego z największych bohaterów II WŚ”

Wikimedia Commons
71 lat temu zbrodniczy, komunistyczny sąd, skazał na śmierć rtm. Witolda Pileckiego – jednego z największych bohaterów II wojny światowej, oficera Armii Krajowej, dobrowolnego więźnia i organizatora ruchu oporu w niemieckim obozie Auschwitz. Cześć i chwała Bohaterom! – napisał na Twitterze b. szef MON Antoni Macierewicz.

Witold Pilecki był więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz, autorem raportów o Holocauście, tak zwanych Raportów Pileckiego. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Aresztowany przez bezpiekę w 1947 r., został oskarżony o działalność szpiegowską, a następnie w pokazowym procesie skazany na śmierć i stracony w więzieniu na Rakowieckiej, na warszawskim Mokotowie. Jego ciała do dziś nie odnaleziono.

W 2006 r. został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. W 2013 – awansowany do stopnia pułkownika. Rotmistrz Witold Pilecki jest uważany za jednego z największych polskich bohaterów w historii XX wieku. 

„71 lat temu zbrodniczy, komunistyczny sąd, skazał na śmierć rtm. Witolda Pileckiego – jednego z największych bohaterów II wojny światowej, oficera Armii Krajowej, dobrowolnego więźnia i organizatora ruchu oporu w niemieckim obozie Auschwitz. Cześć i chwała Bohaterom!” – napisał szef podkomisji smoleńskiej. 

pmb

Źródło: twitter.com

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE