POLSKA 14:16 24 lutego 2019

75. rocznica rzezi w Hucie Pieniackiej. Uda się uniknąć scenariusza z ubiegłego roku demonstracji?

Na Ukrainie w Hucie Pieniackiej odbędą się w niedzielę uroczystości poświęcone rocznicy zbrodni dokonanej na ludności polskiej. 75 lat temu ukraińscy nacjonaliści zamordowali kilkuset mieszkańców miejscowości. Co roku przy krzyżu poświęconym ofiarom zbierają się rodziny pomordowanych, a także przedstawiciele polskich władz.

W uroczystości weźmie udział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. 

28 lutego 1944 w Hucie Pieniackiej w sposób okrutny śmierć poniosło ponad 850 osób. Jak podkreśla Kasprzyk, Huta Pieniacka jest jedną z tych miejscowości, które przestały istnieć w wyniku działań ukraińskich nacjonalistów powodowanych nienawiścią do Polaków. 

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przypomina, że ofiary z Huty Pieniackiej, podobnie jak inne polskie ofiary, nie mogą być ekshumowane z powodu zakazu ukraińskich władz. Polska apeluje do Ukrainy o umożliwienie godnego pochówku ofiar z Huty Pieniackiej i innych ofiar zbrodni wołyńskiej.

Obchody rocznicowe organizowane są przez Stowarzyszenie „Huta Pieniacka” we współpracy z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie. Planowana jest też obecność prezydenckiego ministra Adama Kwiatkowskiego.

Zachęcamy do zapoznania się programem "Kalendarz Historyczny", w którym przybliżono okoliczności zagłady sprzed 75 lat.


am

Źródło: IAR, Telewizja Republika

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE