Aktorka Stanisława Celińska laureatką Nagrody im. Ireny Solskiej

Portal TV Republika 19-10-2023, 18:00
Artykuł
Screenshot twitter.com
twitter.com

Zarząd Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT) poinformował w czwartek PAP o przyznaniu dorocznej Nagrody im. Ireny Solskiej Stanisławie Celińskiej "w uznaniu jej wybitnych osiągnięć aktorskich".

"Fenomen Stanisławy Celińskiej polega na czymś więcej niż tylko powszechnym podziwie dla jej precyzyjnego warsztatu, oryginalnej interpretacji czy naturalnej muzyczności. To, że mamy do czynienia z aktorką wybitną, obdarzoną intuicją, rzetelną w swoich poszukiwaniach, odważną i oddaną pracy, to oczywiste. I potwierdzają to jej liczne osiągnięcia w teatrze, telewizji, filmie i na estradzie" - napisał o laureatce przewodniczący polskiej sekcji AICT dr Tomasz Miłkowski.

Podkreślił, że "Celińska jest kimś więcej niż tylko aktorką wyśmienitą". "Jest przede wszystkim kobietą, której się ufa, jest kimś bliskim, u której chętnie w trudnej sytuacji szukałoby się rady i pomocy" - wyjaśnił dr Tomasz Miłkowski.

Przypomniano, iż Nagroda im. Ireny Solskiej została ustanowiona w 2010 r. przez polską sekcję AICT "z intencją honorowania dorobku wybitnych artystek teatralnych". Jej inicjatorką była red. Justyna Hofman-Wiśniewska.

"Patronka nagrody – Irena Solska – należy do legend polskiego teatru, jej osiągnięcia i oddanie sztuce budziły podziw i respekt. Odwołanie się do jej osoby podkreśla wysoki pułap artystyczny, jaki towarzyszy wyborom laureatek" - napisano.

Stanisława Celińska jest trzynastą laureatką Nagrody im. Ireny Solskiej. Dotychczas otrzymały ją: Danuta Szaflarska, Nina Andrycz, Emilia Krakowska, Anna Lutosławska, Halina Łabonarska. Anna Seniuk, Grażyna Barszczewska, Ewa Wiśniewska, Dorota Kolak, Danuta Stenka, Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Irena Jun.

"Wręczenie Nagrody zawsze ma uroczysty, unikatowy charakter. Tym razem uroczystość odbędzie się 17 listopada w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Początek uroczystości o godz. 17" - czytamy w przesłanej informacji.

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy