Aktywiści klimatyczni oblali błotem fasadę bazyliki Świętego Marka w Wenecji!

Portal TV Republika 07-12-2023, 20:45
Artykuł
Canva.com

Grupa włoskich aktywistów klimatycznych oblała płynem z dodatkiem błota fragment fasady bazyliki Świętego Marka w Wenecji. Kolejny akt wandalizmu potępili włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano i burmistrz miasta Luigi Brugnaro. Sprawcy czynu zostali zatrzymani i zaprowadzeni na posterunek policji. Odpowiedzą za zniszczenie zabytku.

Sprawcami incydentu są aktywiści w wieku od 20 do 34 lat z ruchu Ostatnie Pokolenie. Często jego członkowie atakują zabytki, wznosząc hasła w obronie klimatu, i w takich przypadkach nazywani są ekowandalami.

Komentując to, co wydarzyło się przed liczącą prawie tysiąc lat bazyliką w Wenecji, minister kultury Gennaro Sangiuliano oświadczył, że to "gest nikczemny i skandaliczny".

"To jest zniewaga dla jednego z najwspanialszych symboli narodowego dziedzictwa kultury i trzeba za to wymierzyć surową karę" - zaznaczył.

Szef resortu przypomniał, że w parlamencie jest projekt ustawy, na mocy której ekowandale będą musieli z własnej kieszeni płacić za wyrządzone szkody i ich usunięcie.

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro ocenił, że był to "ciężki i haniebny gest".

"Potępiamy to stanowczo" - dodał w tweecie. "Mamy nadzieję, że nie ma trwałych szkód" - podkreślił Brugnaro.

Następnie napisał: "Dosyć tego. Legalne jest wyrażanie dezaprobaty, ale zawsze szanując prawo, nasze dziedzictwo kulturowe i religijne".

"W kwestii obrony środowiska nasze miasto podejmuje konkretne działania. Na pewno wandalizm nie jest właściwą metodą poszukiwania rozwiązań" - stwierdził burmistrz.

Przewodniczący regionu Wenecja Euganejska Luca Zaia oświadczył: "W najbardziej stanowczy sposób potępiam akcję wymierzoną w jeden z symboli architektury i wiary na świecie".

Źródło: PAP, Portal X (d. Twitter)

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy