Ale kasa! 140 miliardów złotych wyda PKN Orlen. Wiemy na co

Tomasz Domański 27-06-2022, 13:20
Artykuł
Telewizja Republika

PKN Orlen, który w ciągu czterech lat przeznaczył na inwestycje 35 mld zł, planuje zainwestować 140 mld zł m.in. w zeroemisyjną energetykę - powiedział prezes spółki Daniel Obajtek. "W ciągu czterech lat i trzech miesięcy, to co było raportowane, Orlen zarobił 27 mld zł, a zainwestował 35 mld zł. Cała strategia Orlenu to 140 mld zł. To nie tylko elektrownie gazowe, to nie jest kwestia bio-rafinerii, to nie jest kwestia petrochemii. To jest również i kwestia zeroemisyjnej energetyki" - powiedział szef koncernu na konferencji.

Obajtek powiedział też, że zakończenie fuzji z Lotosem wzmocni udział Skarbu państwa w powiększonym w ten sposób podmiocie.

o tym się mówi: Fuzja staje się faktem! Orlen i Lotos od lipca jednym organizmem [wideo]

"To jest również (...) zbilansowanie nie tylko zakupu ropy, ale wielu rzeczy. Kwestii podejścia do logistyki, kwestii podejścia choćby nawet do detalu, kwestii podejścia do rozwoju petrochemicznego, wsadów petrochemicznych" - dodał.

"Podejmując decyzje aby iść w kierunku fuzji polskich firm paliwowo-energetycznych i gazowych, przewidywaliśmy, że wkrótce będzie musiało dojść do walki o surowce. Polityka Rosji zmierzała w tym kierunku. Duże podmioty będą miały większą szansę w walce o dostawy surowców. Preferowane będą duże podmioty, które będą mogły dostawcom z innych kierunków zapewnić zakup większych wolumenów, lepszą infrastrukturę, lepsze warunki, które będą mogły inwestować w tą infrastrukturę przesyłową, odbioru tych surowców" - powiedział tymczase wicepremier, szef MAP Jacek Sasin podczas konferencji "Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu", która odbyła się w Senacie.

"To jest proces długi i skomplikowany. Wymagający również decyzji poza Polską. Wspomniałem tu o decyzjach Komisji Europejskiej. Cieszę się, że ta ostateczna zgoda w ostatnich dniach na fuzje Orlenu i Lotosu została przez KE wydana" - dodał szef resortu aktywów państwowych.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy