Amerykański dziennikarz przetrzymywany przez prorosyjskich separatystów

Artykuł
twitter/@EuromaidanPR

Prorosyjscy separatyści ze wschodniej Ukrainy przyznali, że przetrzymują amerykańskiego dziennikarza Simona Ostrovsky'ego, który pracuje dla telewizji informacyjnej Vice News. Dziennikarz od tygodni relacjonował kryzys na Ukrainie.

Ostrovsky'ego, który ostatnio przygotowywał materiały o zamaskowanych mężczyznach okupujących budynki w Słowiańsku, uprowadzono we wtorek.

Samozwańczy mer miasta Wiaczesław Ponomariow poinformował, że Ostrovsky znajduje się w opanowanym przez separatystów budynku delegatury Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Słowiańsku i czuje się dobrze.

– Nie został zatrzymany, uprowadzony, ani aresztowany; pracuje obecnie w gmachu SBU – powiedział Ponomariow. Dodał, że rozmawiał z rodzicami Ostrovsky'ego.

Rzeczniczka separatystów Stella Choroszewa, pytana dlaczego Ostrovsky przebywa w gmachu SBU, odpowiedziała, że jest podejrzewany o wrogą działalność. Dodała, że w jego sprawie prowadzone jest śledztwo.
Konto dziennikarza na Twitterze od poniedziałku nie jest aktywne, a telewizja Vice News podała, że jest w kontakcie z Departamentem Stanu USA i innymi instytucjami amerykańskimi by zapewnić bezpieczeństwo swojemu pracownikowi.

W poniedziałek trzech fotoreporterów – francuski, włoski i białoruski – zostało na krótko zatrzymanych przez separatystów; zanim ich wypuszczono, skontrolowano im dokumenty i zabrano karty pamięci z aparatów fotograficznych.

Słowiańsk na północy obwodu donieckiego jest jednym z centrów działalności separatystów. Miasto jest całkowicie przez nich kontrolowane. Ukraińskie władze twierdzą, że nie interweniują zbrojnie w Słowiańsku, gdyż chcą uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kim są separatyści na wschodzie Ukrainy?
CZYTAJ WIĘCEJ: Prowokacji ciąg dalszy. Separatyści ogłaszają „Republikę Noworosji”

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy