Będzie lepsze połączenie z Ukrainą. Budują „europejski” tor kolejowy do Polski

Artykuł
canva.com

Władze Ukrainy zapowiadają uruchomienie nowego połączenia kolejowego z Polską. Będzie prowadziło kładzionym właśnie tzw. europejskim torem, do przejścia granicznego w Rawie Ruskiej w obwodzie lwowskim.

Nowy tor ma być gotowy do 24 sierpnia, kiedy Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości. – Do stacji w Rawie Ruskiej będą dojeżdżały dwa wagony. Znajduje się tam punkt kontroli granicznej i celnej oraz pociąg ze Lwowa do Rawy Ruskiej, którym po przesiadce będzie można jechać dalej – powiedział zastępca szefa Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Jurij Buczko.

Urzędnik poinformował, że dworzec kolejowy w Rawie Ruskiej jest obecnie remontowany, i zapowiedział połączenie kolejowe do Warszawy. – Będziemy mieć pociąg, który będzie kursował do Warszawy. Pozwoli to rozluźnić samochodowe przejścia graniczne, a prócz tego kolej jest szybsza od transportu drogowego – tłumaczył.

W maju premier Ukrainy Denys Szmyhal informował o planach stopniowej budowy kolei europejskiej, by połączyć ukraińską sieć torów z unijną. Tory europejskie mają rozstaw szyn 1435 mm, zaś ukraińskie 1520 mm.

– Ukraina rozpocznie stopniową budowę europejskiej kolei, aby połączyć ukraińską kolej z UE – mówił szef rządu. Wyjaśniał wówczas, że początkowo przejście na tory europejskie nastąpi w dużych węzłach komunikacyjnych i dużych miastach, a potem stopniowo obejmie cały kraj.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy