Berlin z zakazem eksponowania flag: rosyjskiej i ukraińskiej. Dlaczego?

kazet 05-05-2023, 15:55
Artykuł
canva.com

W dniach 8-9 maja, czyli w 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie, w niemieckiej stolicy będzie obowiązywał zakaz eksponowania rosyjskich i ukraińskich flag. Taka decyzja została wprowadzona w obawie przed możliwymi niepokojami społecznymi, przekazała dziś berlińska policja, cytowana przez dziennik "Berliner Morgenpost".

Zakaz dotyczy głównie sowieckich miejsc pamięci w dzielnicach Treptow, Tiergarten i Schoenholz. 

Oprócz wywieszania flag zabronione będzie również odtwarzanie pieśni marszowych i wojskowych, a także "wygłaszanie wypowiedzi, które ze względu na obecną sytuację mogą oznaczać aprobatę lub gloryfikację" rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W ocenie policji wprowadzenie tych obostrzeń ma zapewnić "godne upamiętnienie poległych żołnierzy byłej Armii Radzieckiej". 

Berliński dziennik przypomniał, że podobne ograniczenia obowiązywały też w ubiegłym roku. Zakaz został wówczas skrytykowany przez władze Ukrainy, w tym przez ówczesnego ambasadora tego kraju w Niemczech, a obecnie wiceszefa MSZ Ukrainy Andrija Melnyka.

Podobnie jak w 2022 roku restrykcje nie dotyczą dyplomatów i weteranów II wojny światowej - powiadomił "Berliner Morgenpost".

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy