Bez szkoleń jadą na front. Zmobilizowani Rosjanie to „mięso armatnie”?

portal tvrepublika.pl 04-10-2022, 08:22
Artykuł
facebook.com/Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

"Pseudo-mobilizacja rezerwistów, którzy nie byli szkoleni od 20 lat sprawi, że będą oni raczej mięsem armatnim, które ma zatykać dziury we froncie rosyjskim skutecznie wyłamywane przez wojska ukraińskie; pododdziały bez zgrania bojowego są nic nie warte" - ocenił gen. broni rez. Waldemar Skrzypczak. Jak dodał - Rosjanie będą starali się dotrwać do zimy, wierząc, że trudne warunki atmosferyczne zatrzymają ofensywę ukraińską.

Ogłoszona 21 września przez Władimira Putina mobilizacja w związku z wojną z Ukrainą wywołała, według agencji Reuters, powszechne niezadowolenie wśród urzędników i obywateli z uwagi na sposób jej prowadzenia. Pojawiły się skargi, że wezwania do wojska wysyłano mężczyznom, którzy w oczywisty sposób nie nadają się do służby. Agencja informuje, że tysiące mężczyzn podlegających służbie wojskowej uciekło z Rosji.

Gen. Skrzypczak ocenił, że "pseudo-mobilizacja" rezerwistów, którzy "nie byli szkoleni od 20 lat" sprawi, że "będzie to raczej mięso armatnie, które ma zatykać dziury we froncie rosyjskim skutecznie wyłamywane przez wojska Ukraińskie".

"Żeby jednostki z mobilizacji były gotowe do działania, muszą przejść szkolenie i tak zwane zgranie bojowe. O ile te pododdziały nie będą zgrane bojowo, to nie przedstawią żadnej wartości. Będą takim korkiem do butelki, który i tak będzie można z powodzeniem rozsadzać, ponieważ siły, które mają Ukraińcy, będą dużo większe niż te siły, które Rosjanie wyślą na front" - powiedział Polskiej Agencji Prasowej były dowódca sił lądowych.

Zobacz też: Putin strzelił sobie w kolano. Mobilizacja była dużym błędem. Dlaczego?

Dodał, że Rosjanie ściągają "z głębokich rezerw" centralnego i wschodniego okręgu wojskowego sprzęt bojowy, który "prawdopodobnie będą chcieli obsadzić żołnierzami z mobilizacji". "Jak widać powodzenie operacji ukraińskiej, Rosjanie nie mają szans żeby w najbliższych tygodniach móc zatrzymać kontrofensywę na kierunku północnym i przyczółku chersońskim" - dodał.

"Rosjanie chcą dotrwać do zimy. Wierzą w to, że zima zatrzyma ofensywę ukraińską, co pozwoli Rosjanom ściągnąć i przygotować większe siły na linie frontu, żeby móc skutecznie bronić zdobytych terytoriów" - powiedział gen. Skrzypczak.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy