Borys w Republice: PFR będzie pomagać firmom w sąsiedztwie z Ukrainą

Tomasz Domański/masz 26-05-2022, 15:00
Artykuł
Telewizja Republika

Wysokie ceny dóbr i usług nadal drenują kieszenie Europejczyków. Mieszkańcy Starego Kontynentu każdego dnia zadają sobie pytanie kiedy skończy się ten stan. Trudne chwile przeżywają też Polacy. W bardzo wielu przypadkach sytuację ratują programy osłonowe przygotowane przez rząd, mówił w Telewizji Republika szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

"Ponad połowa inflacji wynika z agresywnej polityki Rosji", mówił w rozmowie z Piotrem Nisztorem ekonomista. "Putin manipuluje cenami gazu; obecnie widać stabilizację, jeśli się to utrzyma to szczyt infacji na poziomie 14%-15% będzie w III kwartale, później będzie spadać", ocenił nasz gość.

Szef PFR dodał, że pomocną dłoń do obywateli cały czas wyciąga rząd. Wsparciem dla wielu są progamy typu 500plus czy 13. lub 14. emerytura.

"To co będziemy wdrażać w ciągu najbliższych dwóch miesięcy to jest tzw. "Tarcza dla pogranicza", powiedział na antenie Telewizji Republika Paweł Borys. Chodzi o wsparcie tych firm które znajdują się w pasie i w obszarze w którym obowiązuje stan nadzwyczajnym, - tam gdzie firmy mają problemy - dodał szef PFR.

Paweł Borys podsumowując zakończone dziś Światowe Forum Ekonomiczne w Davos powiedział też, że mimo globalnej dekoniunktury "Polska jeszcze przed pandemią znajdowała się wśród liderów europejskich, jeśli chodzi o przyciąganie inwestycji zagraniczych". Przypomniał też, że w dalszym rozwoju rodzimej gospodarki pomogą z pewnością przyznane Polsce środki w ramach KPO.

- Uruchomienie pieniędzy z KPO jest bardzo ważne, bo sytuacja gospodarcza jest trudna – stwierdził szef PFR. - Pamiętajmy, że najpierw mieliśmy pandemię, potem były potężne problemy w łańcuchu dostaw i wzrost cen. Przyszła wojna na Ukrainie i sytuacja jeszcze bardziej się pogorszyła. Jest potrzeba szybkiego reagowania. KPO może przyczynić się, że do Polski trafi ok. 100 mld zł. A to na pewno pomoże rządowi ustabilizować sytuację gospodarczą kraju – dodał Paweł Borys.

- Czy PFR jest przygotowany do rozdysponowania środków z KPO? – pytał prowadzący.

- Mamy rozliczać program, umowy. Pracujemy bardzo intensywnie nad przygotowaniem wdrożenia Krajowego Planu Odbudowy, aby uruchomić go w III kwartale – wyjaśnił prezes PFR.

- Kto dostanie pierwszy pieniądze?

- Priorytety są ustalone w Polskim Ładzie. Po pierwsze: będzie finansowanie inwestycji drogowych, infrastrukturalnych, w dziedzinie cyfryzacji. Po drugie: transformacja energetyczna. To priorytety. Wyzwaniem też będzie, aby te środki wykorzystać do połowy 2026 roku – przyznał prezes Borys.


- Jesteście gotowi na 100 procent? – red. Nisztor nie dawał za wygraną.

- W momencie, gdy rząd ogłosi podpisanie umów, będziemy przygotowani w pełni, aby zacząć rozdzielać środki z KPO – zapowiedział Paweł Borys.Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy