Chiny uratują bankrutującą Rosję? „Mamy dobre relacje ze starym przyjacielem”

Artykuł
mfa.gov.cn

Prezydenci Chin i Rosji postanowili zacieśnić współpracę gospodarczą. Chcą w ten sposób zareagować na „globalną sytuację, która skomplikowała się z powodu bezprawnych sankcji Zachodu”.

Jak informuje agencja AFP, Xi Jinping potwierdził swoje dobre relacje ze "starym przyjacielem" Władimirem Putinem. Obaj prezydenci rozmawiali przez telefon o dalszych relacjach między Pekinem i Moskwą.

Xi zapewnił Putina o wsparciu Chin dla Rosji w zakresie „suwerenności” i „bezpieczeństwa”. – Chiny są gotowe dążyć do wzajemnego wspierania się z Rosją w kwestiach suwerenności, bezpieczeństwa, a także w innych kwestiach o podstawowym znaczeniu - powiedział przywódca ChRL. W rozmowie, która miała miejsce w dniu 69. urodzin Xi, nie wymieniono jednak ani Ukrainy, którą Rosja zaatakowała zbrojnie, ani Tajwanu, który ChRL uważa za swoje integralne terytorium.

– Pomimo globalnych wstrząsów stosunki między Chinami a Rosją utrzymały dobrą dynamikę rozwoju - podkreślił Xi i wezwał Putina do „ściślejszej strategicznej koordynacji” na linii Pekin-Moskwa.

Z kolei Kreml poinformował, że obaj prezydenci chcą zacieśnić współpracę gospodarczą w obliczu konsekwencji zachodnich sankcji wobec Rosji. „Uzgodniono rozszerzenie współpracy w sferze energetycznej, finansowej, przemysłowej, transportowej i innych, biorąc pod uwagę globalną sytuację gospodarczą, która skomplikowała się z powodu bezprawnych sankcji Zachodu” – oświadczył Kreml dodając, że Putin i Xi rozmawiali też o „rozwoju stosunków wojskowych”.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy