Cud techniki. Amerykanie pokażą dziś światu samolot wart 2 mld dolarów

Artykuł
Odrzutowiec B-21 Raider (Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych)

Siły Powietrzne USA i przedsiębiorstwo Northrop Grumman planują zaprezentować dziś najnowszy, niewykrywalny bombowiec o nazwieArtysta renderujący proponowany odrzutowiec B-21 Raider nad bazą sił powietrznych Edwards w Kalifornii. (Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych), poinformowała stacja Fox News. Samolot wyposażony jest w technologię stealth (mającą na celu zmniejszenie możliwości wykrycia obiektu znanymi metodami obserwacji - ludzkim wzrokiem i słuchem oraz metodami technicznymi, w tym radarem. Będzie mógł wykonywać misje konwencjonalne i nuklearne dalekiego zasięgu.

"B-21 jest najbardziej zaawansowanym samolotem wojskowym, jaki kiedykolwiek zbudowano i jest produktem pionierskiej innowacji i doskonałości technologicznej", powiedział w komunikacie prasowym Doug Young, dyrektor generalny w Northrop Grumman Aeronautics Systems. "Raider pokazuje poświęcenie i umiejętności tysięcy ludzi tworzących ten samolot", dodał

Northrop Gunman otrzymał w 2015 roku kontrakt na zaprojektowanie i budowę najbardziej zaawansowanego samolotu uderzeniowego na świecie - przypomniała Fox News. Szacunkowy koszt produkcji i wprowadzenia do użytku jednego egzemplarza bombowca wynosi około 2 miliardy dolarów.

Obecnie firma ma sześć samolotów, które zostały zmontowane w Palmdale w Kaliforni i tam stacjonują. Pierwszy B-21 ma odbyć lot w 2023 roku - napisała Fox News.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy