Darmowy listopad w Zamku Królewskim w Warszawie - od 2 do 30 listopada

Portal TV Republika, wch 30-10-2023, 17:00
Artykuł
mat. nadesłane

Zgodnie z tradycją sięgającą 2012 roku, od 2 do 30 listopada po raz kolejny oferowana jest możliwość zwiedzenia Zamku Królewskiego w Warszawie za darmo. Akcja, której organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym roku będzie jednak miała ograniczony wymiar.

Dyrekcja Zamku informuje:

Od wtorku do niedzieli proponujemy darmowe zwiedzanie Trasy Królewskiej w tym: Apartamentu Wielkiego i Królewskiego, Sal Sejmowych oraz wystawy Pocztówki z widokiem na Zamek, a także pokazu obrazu Tycjana Portret młodzieńca. Bezpłatne zwiedzanie wspomnianych wnętrz w listopadzie jest możliwe w godzinach 14.00 – 17.00. Ostatnie wejście o godz. 16.00.
W tym roku oferujemy także darmowe zwiedzanie Apartamentu Księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu Pod Blachą, w którym od niedawna można podziwiać obrazy Wielkiej Trójki – malarzy: François Gérarda, Horace’a Verneta oraz Téodore’a Géricaulta. Do Pałacu zapraszamy od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 17.00. Ostatnie wejście o godz. 16.00.
Apartament Wielki to sale reprezentacyjne – sala posiedzeń Rady Nieustającej, pierwszego w Polsce stałego rządu, złożonego z króla, 18 senatorów i 18 posłów; Sala Wielka – miejsce ceremonii dworskich i zgromadzeń, gdzie odbywały się także uczty, bale, koncerty i przedstawienia teatralne; Sala Rycerska – poświęcona uczczeniu osób zasłużonych dla ojczyzny, i Sala Tronowa – z odtworzonymi srebrnymi, haftowanymi orłami na zaplecku tronu. Całość uzupełniają mniejsze, aczkolwiek wyjątkowe pomieszczenia jak Pokój Marmurowy – ze słynnymi portretami królów Polski, Galeria Owalna czy Antyszambra.
Apartament Królewski to pomieszczenia mieszkalne Króla. Poza Pokojem Sypialnym, Garderobą i Gabinetem Króla oraz Salą Audiencjonalną znajduje się tu również słynny Pokój Canaletta – z kolekcją wedut, Kaplica, Pokój Zielony oraz Pokój Żółty, w którym odbywały się słynne obiady czwartkowe. Pomieszczenia wypełniają odzyskane
i odrestaurowane pamiątki oraz niezwykła kolekcja dzieł sztuki, głównie obrazów i rzeźb.
Pałac Pod Blachą prezentuje nową odsłonę Apartamentu Księcia Józefa Poniatowskiego. W ostatnim roku w prywatnym mieszkaniu księcia Józefa przybyło ponad 250 eksponatów! Wśród nich są aż 32 zakupy wzbogacające stałą kolekcję Zamku i ponad 50 depozytów z 6 prywatnych kolekcji. Dzięki tej przemianie, odwiedzający Apartament mogą wzbogacić swoją wiedzę historyczną.
Apartament po raz pierwszy został udostępniony publiczności w 2011 roku. Dzięki wnikliwym poszukiwaniom, obejmującym kolekcje muzealne i prywatne, a także rynek antykwaryczny, znacznie wzbogaciliśmy prezentowane dotąd wnętrza. Ściany zdobią obrazy olejne i akwarele, rysunki i grafiki. Do najwspanialszych należą: olejny Portret księcia Józefa Poniatowskiego, namalowany przez Józefa Grassiego – pierwowzór wielu portretów księcia, ukazująca najwspanialsze zwycięstwo polskiej piechoty na wojnie
w Hiszpanii Bitwa pod Fuengirolą, autorstwa Januarego Suchodolskiego oraz zakupiony niedawno konny Portret oficera 13. pułku huzarów Księstwa Warszawskiego Feliksa Sypniewskiego.

Źródło: Zamek Królewski w Warszawie

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy