Dekomunizacja. W Koszalinie obalono pomnik sowieckiego okupanta [WIDEO]

Artykuł
Pomnik Armii Czerwonej stał w mieście w od 1954 roku
fot. Facebook.com/RzecznikPrasowyMiasta Koszalin/GK24.pl/Radosław Koleśnik

Na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie symbolicznie powalono na ziemię monument gloryfikujący Armię Czerwoną. Na cokole pomnika Zwycięskiej Armii Radzieckiej w Koszalinie znajdowała się tabliczka o skandalicznej treści.

Pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej, który odsłonięto w 1954 r., był pierwszym pomnikiem wzniesionym po wojnie w Koszalinie. Przedstawiał on radzieckiego żołnierza w pełnym rynsztunku z przytuloną do niego dziewczynką trzymającą w ręku gołąbka, jako symbol pokoju.

Wykonany z piaskowca pomnik pierwotnie stał przed dawnym Urzędem Wojewódzkim na komunistycznym placu Zwycięstwa. Został on rozebrany w 1998 roku, a trzy lata później stanął w nowym miejscu, na Cmentarzu Komunalnym.

W obrzydliwej uroczystości z 3 marca 2001 roku brał udział m.in. ówczesny prezydent miasta Henryk Sobolewski. Z okazji wystawnego wydarzenia na nowym cokole pomnika umieszczono tablicę wzorowaną na oryginalnej treści tekstu. 

„Zwycięskiej Armii Radzieckiej wyzwolicielce odwiecznie polskiej ziemi koszalińskiej w dziesięciolecie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Społeczeństwo Miasta Koszalina” - brzmi napis.

Komunistyczny symbol został usunięty po zmroku przez jednego z mieszkańców miasta za pomocą ciężkiego sprzętu.

CZYTAJ: Ambasador RP w Rosji: Pamięć o zbrodni katyńskiej jest dziś szczególnie aktualna

Źródło: facebook.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy