Duda: historia zatacza koło, a zbrodnie winny zostać rozliczone [wideo]

Aleksander Markowski 01-08-2022, 12:58
Telewizja Republika

„To, co działo się tu w Warszawie, w trakcie II wojny światowej, kiedy toczyły się tutaj walki i kiedy Niemcy bezwzględnie mordowali cywilnych mieszkańców stolicy i niestety podobnie bezwzględna jest dzisiaj rosyjska agresja na Ukrainę” - ocenił prezydent Andrzej Duda. Prezydent otworzył i zwiedził w poniedziałek wystawę „Warszawa–Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei". Ekspozycje otwarto na pl. Piłsudskiego przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Po odbytej wizycie podkreślił, że jest ona wymowna i pokazuje zdjęcia z Powstania Warszawskiego, ówczesnej stolicy i miast dzisiejszej Ukrainy, które zostały zniszczone przez rosyjskich agresorów. „Jakże podobne podobne zdjęcia, jakże tożsame bestialstwo tych, którzy zabijają, którzy niszczą, którzy dokonują destrukcji życia niewinnych ludzi" - ocenił.

Zdjęcia są drastyczne, niektóre nawet bardzo, ale takie drastyczne było to, co działo się tu w Warszawie, w trakcie II wojny światowej, w szczególności w trakcie Powstania Warszawskiego, kiedy toczyły się tutaj walki i kiedy Niemcy bezwzględnie mordowali cywilnych mieszkańców stolicy. I niestety podobnie bezwzględna jest dzisiaj rosyjska agresja na Ukrainę" - mówił prezydent.

Andrzej Duda podziękował Polakom za pomoc Ukraińcom. Ta wojna, tak jak każda wojna w dziejach, kiedyś się skończy, ale ci, którzy są odpowiedzialni za to bestialstwo i za te masakry, do których dochodzi dzisiaj w ukraińskich miastach i miasteczkach, nie mogą pozostać bez odpowiedzialności" - apelował.

Muszą zostać za swoje zbrodnie ukarani. To jest dzisiaj obowiązek cywilizowanego świata. Powinny zostać powołane odpowiednie trybunały, zbrodnie powinny zostać rozliczone. Zbrodniarze bardzo często są udokumentowani" - dodał.

To ważne, żeby pokazywać historie i współczesność takimi, jakimi one są. Także jako ostrzeżenie dla młodych i dla następnych pokoleń" – podsumował.

Pełne przemówienie w oknie powyżej. Polecamy

Źródło: PAP/Twitter Kancelaria Prezydenta

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy