ENEA stawia na technologie cyfrowe. Do czego będą służyć nowe rozwiązania? [wideo]

Sylwia Gawkowska 21-09-2022, 15:45
Artykuł
Telewizja Republika

Grupa Energetyczna Enea SA rozpoczyna współpracę z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. 7 września podmioty podpisały list intencyjny wyznaczający charakter oraz kierunki działań. Głównym celem będzie wykorzystanie technologii cyfrowych w sektorze energetycznym poprzez wprowadzenie innowacyjnych produktów i usług. Rozwiązania te będą wspierać proces transformacji polskiej energetyki.

„Podpisanie dzisiejszego listu intencyjnego otwiera nowy rozdział w historii. Umożliwi nam przede wszystkim dostęp do bardzo zaawansowanych technologii, zaawansowanej myśli technicznej, dorobku tutejszych pracowników oraz umożliwi wykorzystanie go w praktyce.” – powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu Enea.

„Transformacja energetyczna, która już się rozpoczęła, ale czeka sektor energetyki w Europie i na świecie, także w Polsce, nie może się odbyć bez cyfryzacji.” – dodał Majewski,

Jak podkreślił dr hab. inż. Krzysztof Kurowski, z-ca pełnomocnika dyrektora IChB PAN ds. PCSS „Grupa Enea rozpocznie od rozbudowy swojej sieci energetycznej o elementy urządzeń cyfrowych, zaczynając od elementów pomiarowych, inteligentnych liczników, rozbudowując inne dodatkowe systemy zarządzania. To wszystko będą nowe produkty i związane z tym usługi, które generować będą ogromne rozmiary zbiorów danych.”

Jednym z projektów Spółki tworzonym wspólnie z centrum badawczo-rozwojowym PCSS jest budowa i zarządzanie wyspami energetycznymi. Jak tłumaczy Kurowski wyspy te są samowystarczalne energetycznie. Obejmują nowoczesne technologie wytwarzania energii m.in. fotowoltaikę lub wiatraki, inteligentny system zarządzania siecią prowadzący do optymalizacji zużycia prądu, ładowarki samochodowe oraz bateryjne magazyny energii. Wszystkie gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, które do tej wysypy należą, są całkowicie autonomiczne i niezależne energetycznie.

Kolejną z modernizacji będzie wykorzystanie dronów w sektorze energetycznym. Jak podkreśla Kurowski, będą one służyły do pozyskiwania danych, monitorowania sieci i infrastruktury, wspomagania procesów decyzyjnych, obrazowania aktualnych sytuacji oraz spełniać będą wiele dedykowanych funkcji np. w sytuacjach kryzysowych czy awariach prądu, aby szybciej i sprawniej przywrócić systemy do działania.

Jak wyjaśnia dr inż. Cezary Mazurek, pełnomocnik dyrektora IChB PAN ds. PCSS wprowadzenie nowych technologii usprawni działanie wielu obszarów m.in. analizowania pewnych procesów, szybszego podejmowania decyzji, dynamicznego zarządzania produkcją energii i bezpieczeństwem tej infrastruktury.

Współpraca z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym ma także zapewnić ochronę systemów i instalacji Enei przed cyberprzestępstwami oraz cyberterroryzmem sieci.

„Współpraca z ośrodkami, które mają wyspecjalizowane służby i cyberbezpieczeństwem zajmują się od wielu lat, myślę, że jest o tyle istotna, że ten poziom zabezpieczeń i bezpieczeństwa dla takich właśnie infrastruktur krytycznych może stosownie podnieść. […] Oczywiście będziemy starali się rekomendować, wskazywać, czasami też współtworzyć pewne rozwiązania, aby tym cyberatakom przeciwdziałać.” – mówił dr hab. inż. Krzysztof Kurowski.

„Nie ma odwrotu od cyfryzacji gospodarki we wszystkich jej aspektach, od cyfryzacji życia tak naprawdę. Nowoczesne technologie wkraczają w każdą jego dziedzinę. W energetyce można je wykorzystać fantastycznie, z korzyścią nie tylko ekonomiczną, ale także dla środowiska i bezpieczeństwa” - podkreślił Paweł Majewski, Prezes Zarządu Enea.


Więcej w nagraniu wideo dostępnym w dolnym oknie. Polecamy!Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy