Edukacja przyszłych kadr energetyki. Współpraca Grupy Enea z Politechniką Poznańską

Sylwia 20-10-2023, 11:54
Artykuł
Enea

Grupa Enea, jeden z wiodących na rynku koncernów energetycznych w Polsce oraz Politechnika Poznańska, podpisały list intencyjny dotyczący deklaracji współpracy w obszarze kształcenia przyszłych kadr dla sektora energetycznego w naszym kraju. Wspólna inicjatywa ma na celu przygotowanie młodych ludzi do wyzwań, przed jakimi stoi branża energetyczna w dobie transformacji energetycznej.

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się świecie sektor energetyczny wymaga nie tylko nowoczesnych, innowacyjnych technologii, ale także wykształconych specjalistów, gotowych sprostać wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną oraz coraz większym rozwojem i zapotrzebowaniem na energię. Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest także niezwykle istotne w aspekcie funkcjonowania gospodarki oraz całego społeczeństwa. 

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Grupa Enea wraz z Politechniką Poznańską, podpisały list intencyjny dotyczący potencjalnej współpracy w obszarze kształcenia przyszłych kadr dla energetyki. Sygnatariusze listu zobowiązali się do aktywnej współpracy w tworzeniu i doskonaleniu programów nauczania, które odpowiadać będą na wyzwania i potrzeby sektora energetycznego. Projekt zakłada w szczególności kształcenie przyszłych specjalistów w dziedzinie energetyki jądrowej, rozwoju technologii magazynowania energii, energetycznego wykorzystania wodoru, biometanu i amoniaku, niezależności energetycznej i energetyki obywatelskiej.

– Nowoczesna energetyka, oparta o innowacyjne i inteligentne rozwiązania, potrzebuje kadr przyszłości. Wspólnie z Politechniką Poznańską dostrzegamy potencjał do współpracy w zakresie kształcenia przyszłych specjalistów, dzięki którym transformacja energetyczna będzie realizowana sprawnie, a innowacje i nowoczesne technologie będą rozwijane w Grupie Enea przez świetnie wykształconych ekspertów. Wspólnie z Politechniką Poznańską rozwijamy kompetencje, które mają kluczowe znaczenie dla przyszłości polskiej energetyki – podkreślił Lech Żak, wiceprezes Enei ds. strategii i rozwoju.

Współpraca Grypy Enea z uczelnią wyższą ma na celu stworzenie harmonijnego systemu edukacyjnego, będącego odpowiedzią na realne potrzeby sektora energetycznego. 

Politechnika Poznańska jako renomowana uczelnia techniczna, o wysokim poziomie nauczania, będzie czuwać nad zapewnieniem najwyższej jakości edukacji. Natomiast Grupa Enea, lider na rynku energetycznym, odpowiedzialna będzie za dostarczenie praktycznej wiedzy, opartej na najnowszych technologiach i innowacyjnych rozwiązaniach wykorzystywanych obecnie w energetyce.  Dzięki temu młodzi absolwenci dopiero rozpoczynający swoją przygodę na rynku pracy, będą posiadali solidną wiedzę i umiejętności niezbędne do dalszego rozwoju zrównoważonego i ekologicznego sektora energetycznego w Polsce. 

Realizacja projektu kształcenia przewidziana jest na najbliższe lata, a owoce tej współpracy z pewnością przyniosą długofalowe korzyści.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy