Gdynia: V edycja Forum Wizja Rozwoju. Najważniejsze kierunki i wyzwania

Tomasz Domański 20-06-2022, 18:16
Artykuł
Telewizja Republika

Dzięki inwestycjom w portach morskich, przekopowi Mierzei Wiślanej, budową gazociągu Baltic Pipe, gospodarczy środek ciężkości kraju niedługo przeniesie się na północ Polski - powiedział premier Mateusz Morawiecki zwracając się do uczestników odbywającego się w Gdyni Forum Wizja Rozwoju. "Przed państwem ogromna szansa wykorzystania tego rodzącego się na północy potencjału i nie mam wątpliwości, że ta szansa zostanie wykorzystana" - dodał.

"Tutejszy genius loci przypomina o sobie w sposób szczególnie sugestywny, właśnie teraz gdy obchodzimy stulecie portu Gdynia. Ten wielki projekt gospodarczy, cywilizacyjny i geopolityczny odrodzonej do niepodległego bytu Rzeczpospolitej ma wymiar historyczny" - napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście odczytanym przez jego doradcę Piotra Karczewskiego.

Przypomniał, że 24 lutego rozpoczęła się "brutalna agresja Rosji na Ukrainę co otworzyło nowy rozdział historii Europy i zapewne również całego świata". Podkreślił, że Polska jest w czołówce Państw wspierających Ukrainę, która broni swojej niepodległości i integralności terytorialnej, ale również naszych wspólnych wartości stanowiących podstawę ładu międzynarodowego.

Mimo niestabilnej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie i inflacją, rząd stara się zapewnić seniorom poczucie bezpieczeństwa - stwierdziła z kolei minister rodziny i polityki społecznej.

Marlena Maląg była prelegentem na panelu "Od Srebrnej do Złotej Gospodarki – Seniorzy jako społeczno-gospodarczy potencjał kraju".

Minister powiedziała, że w ostatnim czasie mamy do czynienia z nowymi wyzwaniami, których wcześniej nie było, czyli pandemia koronawirusa, a obecnie wojna w Ukrainie. "Zmagaliśmy się o to przede wszystkim, aby rynek pracy był w Polsce stabilny. Ratowaliśmy każde miejsce w pracy. Ratowaliśmy firmy, aby nie upadały, aby ludzie nie stracili zatrudnienia".

D
odała, że miliardy złotych wydane na ratowanie gospodarki były potrzebne. Podczas pandemii władze wspomagały osoby starsze poprzez m.in. Solidarnościowym Korpus Wsparcia Seniorów.

Miliardy są i będą wydawane na rozwój infrastrukturalny. Zakończono m.in. prace związane z lokalizacją Centralnego POrtu Komunikacyjnego i wykonano wariant inwestorski. Najbliższy rok będzie rokiem decyzji środowiskowych - powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Ocenił, że jedną z najważniejszych inwestycji w ramach CPK jest budowa linii kolejowych. Podkreślił, że "po roku 1989 w Polsce wybudowano poniżej 100 kilometrów linii kolejowych, a w ramach CPK ma powstać ok. 2 tys. kilometrów".

Na V Forum Wizji Rozwoju zagościła też Telewizja Republika. Prezes stacji Tomasz Sakiewicz moderował panel "Uniezależnienie gospodarki od produkcji zewnętrznej". Wśród rozmówców znalazła się Olga Semeniuk (wiceminister rozwoju i pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw), Ryszard Krzyżkowski (V-ce prezes Instytutu Myśli Schumana), dr Cezary Mech (b. wiceminister finansów), Marcin Roszkowski (prezes Instytutu Jagiellońskiego).
V edycja Forum Wizja Rozwoju rozpoczęła się w poniedziałek w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Tematyka dwudniowej imprezy z udziałem ekonomistów, polityków, naukowców i przedsiębiorców poświęcona jest najważniejszym wyzwaniom stojącymi przed polską gospodarką, m.in. związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, energetyką, gospodarką morską, troską o rozwój społeczności lokalnych.

Źródło: PAP/Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy