Gołąbki z jeleniem i czosnkiem niedźwiedzim w sosie z czerwonego wina i miodu [wideo]

Sylwia Gawkowska 07-06-2023, 07:56
Artykuł
Telewizja Republika

W tym odcinku „Smaków Lasu” odwiedziliśmy Nadleśnictwo Strzelce. Charakteryzujące się ogromną ilością dębów szypułkowych oraz lip, które są ostoją dla wielu gatunków ptaków. Tym razem przygotujemy dla państwa gołąbki z jeleniem, kaszą pęczak, podgrzybkami, polane sosem z czerwonego wina i miodu. Zapraszamy do obejrzenia!

Nadleśnictwo Strzelce jest najbardziej na wschód wysuniętym nadleśnictwem w Polsce. Znajduje się na granicy z Ukrainą. Ziemia jest w tym rejonie bardzo żyzna. W lasach w 90% przeważają gatunki drzew liściastych, a gatunkiem głównym, który tworzy drzewostany, jest dąb szypułkowy. 

W Nadleśnictwie znajduje się baza nasienna dębu szypułkowego oraz innych gatunków lasotwórczych takich jak drzewostany nasienne brzozowe, sosnowe, olchowe, jesion, klon, a nawet czereśnia ptasia. Zajmuje ona powierzchnię około 80 ha. Rocznie wytwarza się tutaj pół miliona sadzonek drzew w warunkach kontrolowanych oraz poł miliona w szkółce otwartej, dzięki którym możliwa jest ciągła odnowa lasu. 

W Nadleśnictwie Strzelce znajduje się szkółka kontenerowa, posługująca się jedną z najnowszych technologii do produkcji sadzonek. Cały proces wyhodowania gotowej sadzonki trwa od około pół roku do roku. W pełni zautomatyzowanej hali produkcyjnej wysiewa się nasiona, które wyrastają w warunkach kontrolowanych. Po okresie wyrastania przenoszone są na pole produkcyjne, aby mogły się zahartować i przystosować do warunków panujących na zewnątrz. 

W tunelu produkcyjnym, w warunkach kontrolowanych hodowane są sadzonki. Mają tutaj optymalne warunki, możemy im zapewnić odpowiednią wilgotność, odpowiednią temperaturę, naświetlenie, a w czasie, kiedy jest wiosna i jeszcze trafiają się przymrozki, możemy również podgrzewać temperaturę, żeby utrzymać optymalne warunki wzrostu” – mówił Jarosław Kaczyński, Leśniczy i szkółkarz.

Gołąbki z jeleniem i czosnkiem niedźwiedzim podane w sosie z czerwonego wina i miodu

SKŁADNIKI:

 • 1 mała kapusta włoska
 • 400 g gulaszu z jelenia ze sklepu DOBRE Z LASU
 • 50 g słoniny z dzika
 • 100 g kaszy pęczak
 • 20 g suszonych podgrzybków ze sklepu DOBRE Z LASU
 • 100 g masła
 • 1 cebula
 • 2 ząbki czosnku
 • Kilka listków czosnku niedźwiedziego
 • 300 ml czerwonego wina
 • 50 g miodu
 • Jeżyny
 • Sól
 • Pieprz

SPODÓB PRZYGOTOWANIA:

Liście młodej kapusty parzymy we wrzącej wodzie. Kaszę pęczak gotujemy według przepisu na opakowaniu. Suszone podgrzybki namaczamy w ciepłej wodzie. 

Mięso:

Słoninę z dzika kroimy w grubą kostkę, a następnie mielimy razem z mięsem z jelenia. Siekamy drobno cebulę oraz czosnek i dodajemy do zmielonego mięsa wraz z ugotowaną wcześniej kaszą pęczak. Do smaku dodajemy soli oraz pieprzu, a także posiekanego podgrzybka i świeże liście czosnku niedźwiedziego. Wyrabiamy mięso. 

Sos z czerwonego wina i miodu lipowego:

Ząbek czosnku oraz masło wrzucamy do rondelka, dodajemy gałązki czosnku niedźwiedziego i dusimy. Dodajemy czerwone wino i czekamy aż zredukuje się o połowę, następnie dodajemy miód. Do sosu na koniec dodajemy owoce jeżyn. 

Mięso formujemy w podłużne kotlety i ciasno zawijamy w liście kapusty.  Na spód garnka układamy liście kapusty, a następnie wkładamy gołąbki. Zalewamy wodą i gotujemy od 45 do 60 min, aby mięso było idealnie miękkie. Ugotowane gołąbki wykładamy na talerz i polewamy sosem z czerwonego wina, jeżyn i miodu. Smacznego!

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy