Google Russia ogłosiła upadłość. Firma zachowa niektóre bezpłatne usługi

Tomasz Domański 17-06-2022, 12:58
Artykuł
canva.com

Zarejestrowana w Rosji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Google, filia amerykańskiego przedsiębiorstwa, ogłosiła bankructwo - poinformował w piątek niezależny rosyjski portal Meduza. Dodano, że firma złożyła związane z tym dokumenty w Sądzie Arbitrażowym Moskwy. O zamiarze ogłoszenia bankructwa spółka informowała od połowy marca 2022 roku. Na decyzję wpłynęło kilka czynników.

W grudniu 2021 sąd nałożył na rosyjską filię Google'a karę obrotową w kwocie 7,2 mld rubli (ok. 130 mln dolarów) za niezastosowanie się do decyzji rosyjskiego państwowego regulatora mediów Roskomnadzoru, który nakazał firmie usunięcie niektórych treści.

W maju komornicy sądowi wszczęli sprawę dotyczącą egzekucji kary. W 2022 sąd dwukrotnie konfiskował majątek rosyjskiej filii Google'a na łączną kwotę 500 mln rubli (ok. 9 mln dolarów) na poczet zabezpieczenia środków w sprawach z powództwa należących do państwa kanałów telewizyjnych NTW i TNT - przekazała Meduza.

W maju 2022 zajęto konto spółki, co spowodowało „niemożliwość funkcjonowania naszego rosyjskiego biura, w tym utrzymanie zatrudnienia i wypłacenie ich wynagrodzeń, wypłatę dostawcą i podwykonawcom, wykonywanie innych zobowiązań finansowych” - napisał portal.

„Rosjanie korzystają z naszych usług by uzyskać dostęp do wysokiej jakości informacji. Będą one dostępne nadal, to m.in. YouTube, Gmail, Mapy, Google Play” – przekazano w komunikacie.

Źródło: PAP/Politico

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy