Jaki będzie 2023? Przed nami rok wyzwań dla polskiej gospodarki [wideo]

Sylwia Gawkowska 06-02-2023, 09:06
Artykuł
canva.com

Rozpoczęty rok będzie ciężki oraz niezwykle ważny dla polskiej gospodarki. Cały świat został dotknięty z powodu pandemii Covid-19 oraz trwającej wojny na Ukrainie. Wydarzenia te przyczyniły się do wzrostu inflacji, podniesienia stóp procentowych oraz podwyżki cen surowców energetycznych. Gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa, szczególnie te miko i małe czeka wiele wyzwań. Państwo w ramach wsparcia wprowadza liczne pakiety osłonowe. Z pomocą dla przedsiębiorców przychodzą także różnego rodzaju instrumenty finansowe oferowane m.in. przez BGK, NFOŚ, EBI, KUKE, ARP czy PARP.

Zdaniem Krzysztofa Pietraszkiewicza, Prezesa Związku Banków Polskich, w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy czeka nas bardzo trudny, niepewny i dość niestabilny czas. Do takiego stanu rzeczy przyczyniły się trzy kluczowe czynniki. Jednym z nich jest wysoka inflacja, która wpłynęła również na podniesienie stóp procentowych i wzrost rat kredytów. Jest ona zagrożeniem zarówno w gospodarstwach domowych, jak i wielu firmach, szczególnie tych małych. Drugą kwestią są wysokie ceny surowców energetycznych, które mimo pomocy Państwa czy różnego rodzaju instytucji finansowych, prawdopodobnie spowodują zamknięcie wielu firm lub konieczność ich restrukturyzacji czy modernizacji. Trzecim czynnikiem jest wysoki poziom niepewności, związany przede wszystkim z wojną na Ukrainie, pandemią Covid-19, a także związany ze sporami na scenie politycznej, w parlamencie oraz tymi na linii Polska – Unia Europejska.

Według Tomasza Bursy, Wiceprezesa OPTI TFI istnieją trzy główne wyzwania dotyczące finansów publicznych na bieżący rok. Pierwszą sprawą jest spowolnienie gospodarcze, które silnie postępuje. Drugą sprawą jest kwestia stóp procentowych oraz rentowności obligacji na rynkach finansowych, co oznacza podwyższony koszt finansowania. Trzecim aspektem jest samo pozyskiwanie finansowania, gdyż wszystkie kraje na świecie dosyć mocno zadłużyły się w ciągu ostatnich dwóch lat, z powodu pandemii, a teraz wojny na Ukrainie i związanym z tym kryzysem gospodarczym i energetycznym.

Jest to okres kryzysowy, bo mamy z jednej strony wojnę na Ukrainie, im dłużej będzie ona trwała, tym większe piętno na gospodarce polskiej i finansach Polski będzie odgrywała. Z drugiej strony należy pamiętać, że wszystkie główne ośrodki światowe są w okresie kryzysowym, to będzie również oddziaływało na Polskę. Jest to najgorszy okres od ponad 20 lat”. – powiedział dr Cezary Mech, Doradca Prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Pietraszkiewicz zauważył, że najbliższy czas będzie dla firm przede wszystkim poszukiwaniem ścieżki rozwoju w trudniejszych warunkach. Dotyczy to kwestii znalezienia nowego produktu, czasami nowego rynku zbytu, a czasami zredukowania kosztów, aby działać w tych trudniejszych warunkach, z trudniejszym dostępem do finansowania.

Bursa zaznaczył, że w aspekcie makroekonomicznym konieczne jest obecnie odbudowanie zaufania rynków globalnych do Polski. Jeśli chodzi o aspekt mikroekonomiczny, czyli ten dotyczący samych Polaków, w tym przypadku najważniejsza jest edukacja, aby każdy oszczędzający rozumiał instrumenty finansowe.

Aspekt edukacyjny byłby bardzo istotny w budowaniu świadomości ekonomicznej i tak naprawdę w budowaniu takiego kapitału na przyszłość. Budowanie wiedzy wśród młodych ludzi jest tak naprawdę inwestycją Państwa w przyszłe oszczędności, w przyszłe budowanie kapitału, a nam tego kapitału cały czas brakuje”. – dodał.

Krzysztof Pietraszkiewicz podkreśla, że istnieje wiele programów i instrumentów pomocowych, wspierających polskich przedsiębiorców. Takie wsparcie można otrzymać m.in. z Banku Gospodarstwa Krajowego, ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz przez instytucje związane z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Bogatą gamę instrumentów wsparcia posiada również KUKE, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Więcej w materiale wideo. Polecamy!

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy