Jedna z największych sieci kin na świecie zamyka kina w USA i Wielkiej Brytanii

Artykuł
Cineworld
Twitter Cineworld Cinemas (@cineworld)

Od piątku, 9 października, Cineworld, druga co do wielkości sieć kin na świecie, tymczasowo zamknie swoje kina w USA i Wielkiej Brytanii. Pracę straci nawet 45 tys. osób. Obiekty należące do sieci w Polsce funkcjonują pod nazwą Cinema City i - póki co - nie jest planowane ich zamknięcie.

Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na sytuacji branży kinowej. Wstrzymano produkcje nowych tytułów, a kina w Polsce musiały zamknąć się 12 marca. Pozwolenie na ponowne otwarcie sale projekcyjne otrzymały 6 czerwca, choć nie wszystkie otworzyły się od razu.

Widzowie wrócili jednak niechętnie. W lipcu do polskich kin wybrało się 532 tys. 740 widzów. W porównaniu z ubiegłym rokiem to spadek o blisko 90 proc.

Sieci kin za granicą także odczuły ekonomiczne skutki pandemii.

Cineworld z powodu kryzysu finansowego wywołanego przez koronawirusa 9 października tymczasowo zamknie wszystkich 536 kin w USA i 127 w Wielkiej Brytanii. Poinformowano o tym na początku tygodnia. Od początku roku do czerwca, na zamkniętych obiektach, sieć straciła 1,6 mln dolarów. 

Powodem zamknięcia kin, oprócz strat pieniężnych, są również przesunięte premiery potencjalnych blockbusterów takich, jak choćby nowa część przygód Jamesa Bonda "Nie czas umierać", "The Batman" czy "Diuna".

- Bez tych premier Cineworld nie może dostarczyć swoim klientom w USA i Wielkiej Brytanii szerokiej gamy komercyjnych filmów, niezbędnej, by rozważyli powrót do sal kinowych - podkreślono w komunikacie.

Nie podano, kiedy kina zostaną otwarte ponownie. Pracę straci nawet 45 tys. osób.

Co z Cinema City?

Do Cineworld należy również sieć Cinema City działająca w Polsce. 35 kin w 20 miastach zatrudnia ponad 37 tys. pracowników. Jak czytamy w oświadczeniu, na chwilę obecną, nie jest planowane zamknięcie sal.

- W Polsce kina Cinema City są otwarte, a w naszym repertuarze pojawiają się kolejne premiery, na których seanse zapraszamy wszystkich widzów - mówiła portalowi wirtualnemedia.pl Katarzyna Opertowska, dyrektor marketingu Cinema City.

- Ściśle przestrzegamy wszystkie regulacje sanitarne oraz wytyczne administracji publicznej. Chcemy zapewniać widzom filmowe emocje na najwyższym poziomie. Stąd kluczowa jest dla nas również ilość premier w repertuarze. Dopóki będziemy mogli wyświetlać odpowiednią ilość najnowszych produkcji, i pozwolą na to względy sanitarne, dołożymy wszystkich starań, aby nasze kina pozostały czynne - dodała Opertowska.

Źródło: cineworld.co.uk, polsatnews.pl, Twitter Cineworld Cinemas (@cineworld)

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy