Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza. Nowa wystawa czasowa w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

Portal TV Republika 28-05-2023, 14:00
Artykuł
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na nową wystawę czasową zatytułowaną „Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza”. Wystawa prezentuje postać Jerzego Ossolińskiego – kanclerza wielkiego koronnego, polityka, dyplomaty, doradcy króla Polski Władysława IV, który poprzez miejsce urodzenia oraz niemalże całe życie związany był z Sandomierzem i Ziemią Sandomierską. Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy, wizerunki Jerzego Ossolińskiego, pamiątki rodowe Ossolińskich, eksponaty nawiązujące do działalności dyplomatycznej prowadzonej m. in. we Włoszech.

Uroczysty wernisaż odbędzie się 30 maja, o godz. 18.00, zaś ekspozycja udostępniona zostanie dla zwiedzających w Zamku Królewskim w Sandomierzu w okresie od 31 maja do 24 września br.

Ekspozycji towarzyszyć będzie katalog, w którym omówione zostaną różnorodne aspekty działalności politycznej „magnata z Sandomierza” oraz związków rodu Ossolińskich z regionem sandomierskim.

Kluczowym wątkiem tej wystawy jest podkreślenie znaczenia działalności oraz zasług Jerzego Ossolińskiego w kształtowaniu stosunków dyplomatycznych i polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej w XVII w., a także ukazanie związków rodu Ossolińskich z Ziemią Sandomierską. Jej celem jest również zwiększenie świadomości społecznej na temat działalności polityczno – dyplomatycznej rodu Ossolińskich, związanego z historyczną Ziemią Sandomierską.

Ekspozycja została przygotowana przez zespół kuratorski w składzie: dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, dr hab. Tomisław Giergiel, Karolina Gara. Partnerem merytorycznym wystawy jest Pałac Saski, który współtworzy część ekspozycji poświęconej Pałacowi Brühla.

Partnerami organizowanej wystawy w zakresie pozyskania prezentowanych zbiorów są: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Kielcach, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu oraz Parafia p.w. Św. Józefa w Klimontowie.

Wystawa została objęta honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Ministra Spraw Zagranicznych prof. dr. hab. Zbigniewa Raua, a także Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego.

Źródło: Muzeum Zamkowe w Sandomierzu

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy