Kliczko kandyduje na mera Kijowa. „Będziemy walczyć z korupcją”

Artykuł
FLICKR/CHATHAM HOUSE/CC

Znany bokser i lider partii UDAR Witalij Kliczko, który do niedawna był jednym z najwyżej notowanych kandydatów na prezydenta Ukrainy, został wysunięty przez swoje ugrupowanie jako kandydat na mera Kijowa.

Wybory mera odbędą się w stolicy 25 maja jednocześnie z wyborami prezydenckimi. W marcu Kliczko zdecydował, że nie będzie się ubiegał o najwyższy urząd w państwie i wspólnie ze swą partią poparł kandydaturę byłego ministra spraw zagranicznych, przedsiębiorcy Petro Poroszenki.

Kliczko oświadczył, że jeśli wygra wybory mera, to skupi się na usuwaniu barier, które przeszkadzają w rozwoju Kijowa.

– Naszym priorytetem jest walka z korupcją. Oznacza to przejrzysty budżet Kijowa i zwolnienie skorumpowanych urzędników. Władza w stolicy powinna być kontrolowana przez społeczeństwo. Kolejny priorytet to przyciągnięcie inwestycji. Trzecim jest skierowanie wydatków z budżetu na potrzeby mieszkańców miasta – powiedział po tym, gdy kijowska organizacja UDAR-u wysunęła jego kandydaturę.

Kliczko zrzekł się udziału w wyborach prezydenckich na rzecz Poroszenki, który wśród polityków z obozu nowych ukraińskich władz cieszy się największym poparciem wyborców. Bokser opowiadał się wcześniej za tym, by siły demokratyczne Ukrainy nie rozdrabniały się w tych wyborach, lecz wysunęły w nich jednego, wspólnego kandydata.

Dzisiaj na Ukrainie opublikowano wyniki badań opinii publicznej, które wskazują, że Poroszenko może wygrać wybory nawet już w pierwszej turze. Głosowałoby na niego ponad 48 proc. tych, którzy deklarują, że pójdą do urn.

Była premier Julia Tymoszenko, która także startuje w tych wyborach, może liczyć na 14 proc. poparcia. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Poroszenko prezydentem już w pierwszej turze? Najnowszy sondaż

Źródło: pap, telewizja republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy