Koalicja 13 grudnia ma czym się pochwalić: liczba bezrobotnych wzrosła i przekroczyła 800 tysięcy!

Portal TV Republika, wch 25-02-2024, 17:45
Artykuł
canva.com

Bezrobocie w Polsce wzrosło drugi raz z rzędu. W styczniu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,4 proc., co oznacza, że liczba bezrobotnych przekroczyła granicę 800 tys. - stwierdził ekspert Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka w komentarzu do danych Głównego Urzędu Statystycznego.

GUS podał, że stopa bezrobocia w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. wobec 5,1 proc. miesiąc wcześniej. Jak dodano, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 837,1 tys. wobec 788,2 tys. osób miesiąc wcześniej.

"Bezrobocie drugi raz z rzędu w Polsce wzrosło. W styczniu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,4 proc. Oznacza to, że liczba bezrobotnych przekroczyła granicę 800 tys.", skomentował ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. W ocenie eksperta, rynek pracy jest "silnie sezonowy i widzimy tego oczywisty efekt".

"Kluczowe jednak będą kolejne trzy miesiące. Może się okazać, że wzrost bezrobocia to wynik reakcji rynku pracy na spowolnienie z minionego roku, choć patrząc po zmianach w zatrudnieniu, wydaje się, że takiej reakcji ostatecznie nie będzie", stwierdził Mariusz Zielonka.

Źródło: GUS, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy