Kolejne 152 egzemplarzy samobieżnych armatohaubic KRAB dla Wojska Polskiego!

portal tvrepublika.pl 08-12-2023, 12:45
Artykuł
X.com/@MON_GOV_PL

Jak powiedział w piątek w Warszawie szef MON Mariusz Błaszczak, zatwierdziłem umowę dot. pozyskania 152 egzemplarzy samobieżnych armatohaubic KRAB dla WP. Podkreślił, że "siła Wojska Polskiego jest pochodną siły i potencjału polskiego przemysłu zbrojeniowego".

"Dziś zatwierdziłem kolejną umowę, która stanowi ważny element rozwoju polskich Sił Zbrojnych. Do wcześniej zamówionych 6 dywizjonowych modułów ogniowych Regina, dołączamy kolejne 6, a więc zamówienie dot. pozyskania 152 armatohaubic KRAB wraz z wozami towarzyszącymi, a więc z wozami amunicyjnymi, z wozami dozoru technicznego, z wozami przeznaczonymi dla dowództwa poszczególnych jednostek. To jest kontrakt, który został podpisany przed chwilą, który stanowi ważny element wzmacniania polskich Sił Zbrojnych" - powiedział Błaszczak.

Przypomniał, że "dziś Wojsko Polskie liczy 193 tys. żołnierzy". "Czekamy na finał ostatniego kursu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, ostatniego w tym roku, na który zgłosiło się ponad 8 tys. żołnierzy. Również mogę bardzo jasno powiedzieć, że ten cel, który sobie postawiliśmy, a więc zbudowania armii 300 tysięcznej jest jak najbardziej realny, jest jak najbardziej możliwy do spełnienia. Trzeba tylko być zaangażowanym, zdeterminowanym, żeby ten cel osiągnąć. Wojsko Polskie może liczyć 300 tysięcy żołnierzy, może być najsilniejszą armią lądową w Europie, tylko trzeba tego chcieć, trzeba potrafić też zarządzać tymi procesami i doprowadzić te procesy do skutku" - podkreślił szef MON.

Zaznaczył, że "liczebność to jest jeden z elementów siły Wojska Polskiego, drugim elementem jest nowoczesna broń". "W związku z tym wykorzystujemy moce produkcyjne polskiego przemysłu zbrojeniowego w pełnym zakresie. Dzisiejsza umowa jest zdefiniowana, jeżeli chodzi o zakres, jeżeli chodzi o budżet i jeżeli chodzi o czas realizacji. Jest to kolejna umowa" - wskazał.

"Chcemy doprowadzić do tego, żeby w jak najkrótszym czasie Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesną broń. Jesteśmy świadkami gwałtownego procesu przezbrajania polskiego wojska ze sprzętu postsowieckiego w nowoczesny sprzęt" - zaznaczył minister obrony narodowej.

Podkreślił, że "siła Wojska Polskiego jest pochodną siły i potencjału polskiego przemysłu zbrojeniowego".

Źródło: portal tvrepublika.pl, X.com, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy