Korea Płn. przeprowadzi kolejną próbę nuklearną? Korea Płd. ma obawy

Artykuł
flickr/Official U.S. Navy Page/CC BY 2.0

W miejscu przeprowadzania testów nuklearnych przez Koreę Płn. zaobserwowano ostatnio wzmożoną aktywność – poinformowały władze Korei Płd. Według nich mogą to być przygotowania do czwartej próby nuklearnej, tuż przed wizytą prezydenta USA w Seulu.

Nasza armia obserwuje obecnie dużą aktywność w miejscu prób nuklearnych Punggye-ri i wokół niego – oświadczył rzecznik południowokoreańskiego ministerstwa obrony. Dodał, że program nuklearny Korei Płn. osiągnął taki poziom zaawansowania, że próby mogą być przeprowadzane, kiedy tylko władze w Pjongjangu tego zechcą.

Według obserwatorów Korea Płn. może posunąć się do prowokacji, przeprowadzając swą czwartą próbę nuklearną przed piątkową wizytą prezydenta USA Baracka Obamy w Seulu w ramach jego podróży po Azji. W poniedziałek władze północnokoreańskie oświadczyły, że wizyta Obamy to "niebezpieczny" krok, który może prowadzić do wzrostu napięcia w regionie.

Korea Płn. przeprowadziła do tej pory trzy próby nuklearne: w październiku 2006 roku, w maju 2009 roku i w lutym 2013 roku. Próby te nie tylko pogorszyły stosunki Pjongjangu z Zachodem, ale także z jedynym sojusznikiem wśród mocarstw – Chinami.

Po dokonaniu trzeciego testu atomowego napięcie na Półwyspie Koreańskim wyraźnie wzrosło, gdy Korea Płn. zagroziła USA i Korei Płd. wojną nuklearną. W następstwie tej próby Rada Bezpieczeństwa ONZ rozszerzyła międzynarodowe sankcje wobec Korei Płn. 

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy