Krzysztof Zanussi otrzymał nagrodę za całokształt twórczości na EnergaCAMERIMAGE

Portal TV Republika 18-10-2023, 17:30
Artykuł
Screenshot twitter.com
Twitter@ECFCamerimage

Krzysztof Zanussi został laureatem nagrody EnergaCamerimage za całokształt twórczości dla reżysera. Twórca "Struktury kryształu" i "Liczby doskonałej" odbierze statuetkę w listopadzie podczas 31. festiwalu w Toruniu.

Jak podkreślili twórcy festiwalu EnergaCamerimage w komunikacie, "Krzysztof Zanussi jest jednym z najważniejszych przedstawicieli kina autorskiego na świecie". "Będąc reżyserem i scenarzystą wszystkich swoich dzieł, wypracował własny model kina intelektualnego, skupionego nie tyle na opowiadaniu historii, co na przedstawianiu filozoficznych i etycznych problemów. Jego filmy były inspiracją dla wielu innych twórców i zdobyły szereg nagród w Polsce i za granicą" - zwrócili uwagę.

Krzysztof Zanussi urodził się 17 czerwca 1939 r. w Warszawie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1966 r. ukończył studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej Filmówki. Rok wcześniej, w 1965 r. nakręcił etiudę szkolną "Śmierć prowincjała", za którą otrzymał kilka istotnych nagród, m.in. na festiwalach w Wenecji, Mannheim i Moskwie.

Od samego początku w twórczości Krzysztofa Zanussiego dominuje tematyka moralna, filozoficzna i psychologiczna. Do jego najważniejszych filmów z lat 60. i 70. zaliczają się "Struktura kryształu" (1969 r.), opisująca losy dwóch kolegów z uniwersytetu, "Za ścianą" (1971 r.), "Iluminacja" (1972 r., uhonorowana główną nagrodą na festiwalu w Locarno) portretująca fizyka nękanego poczuciem egzystencjalnej pustki, "Bilans kwartalny" (1974 r., nominowany do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie), "Barwy ochronne" (1976 r.) z wielką rolą Zbigniewa Zapasiewicza, uważane za jeden z najważniejszych filmów kina moralnego niepokoju oraz "Spirala" (1978 r.), za którą Zanussi został uhonorowany Nagrodą Jury Ekumenicznego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

W 1980 r. artysta zrealizował "Constans", zaliczany do klasyki polskiego kina psychologicznego. Obraz został nagrodzony Nagrodą Jury oraz Nagrodą Jury Ekumenicznego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. W tym samym roku reżyser zrealizował "Kontrakt", który przyniósł mu Nagrodę Katolickiego Biura Filmowego (OCIC) i Nagrodę Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Istotne miejsce w reżyserskim dorobku Zanussiego zajmują również na poły autobiograficzny "Cwał" (1995 r.), w którym główną rolę zagrała najważniejsza aktorka jego kina Maja Komorowska, nagrodzone Orłami w 2001 r. m.in. w kategoriach najlepszy film, reżyseria, scenariusz oraz muzyka "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" ze Zbigniewem Zapasiewiczem (2000 r.), a także "Persona non grata" (2005) z udziałem m.in. Zapasiewicza, Jerzego Stuhra oraz Andrzeja Chyry.

W ostatnich latach Zanussi wyreżyserował filmy "Liczba doskonała" (2022 r.) z Janem Marczewskim i Andrzejem Sewerynem w obsadzie, "Eter" (2018 r.), w którym zobaczyć można m.in. Jacka Poniedziałka i Andrzeja Chyrę, "Obce ciało" (2014 r.) m.in. z udziałem Agnieszki Grochowskiej i Agaty Buzek, komedię "Serce na dłoni" (2008 r.), w której wystąpili m.in. Bohdan Stupka i Marek Kudełko.

31. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCamerimage odbędzie się w dniach 11-18 listopada w Toruniu. 

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy