Kurtyka w Republice: promujemy i upamiętniamy polską historię [wideo]

Telewizja Republika

- „Przegląd Przeszłość/Przyszłość” to inicjatywa mająca na celu dokonanie przeglądu oraz nagrodzenie i upublicznienie najlepszych inicjatyw związanych z promocją i upamiętnianiem polskiej historii – powiedział Paweł Kurtyka, szef Fundacji im. Janusza Kurtyki. – To inicjatywy, które pomimo swoich ewidentnych atutów, pozostają szerzej nieznane – dodał gość Telewizji Republika.

Finałowa gala „Przegląd Przeszłość/Przyszłość” obędzie się od 26 do 28 sierpnia 2022 roku w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. – Muzeum w Sulejówku to bardzo nowoczesny obiekt. Nowe media, nowe sposoby pokazywania historii, nowoczesne muzea – to wszystko bardzo pomaga w przystępny sposób opowiadać o historii. Muzeum w Sulejówku to potwierdza - powiedział Paweł Kurtyka, szef Fundacji im. Janusza Kurtyki.

- Chcemy wręczyć nagrodę im. Janusza Kurtyki, która przyznajemy corocznie za wybitną pracę historyczną wydaną w Polsce. Formą nagrody jest przetłumaczenie książki na języki obce i promocja jej na świecie. W tym roku nagrodę otrzyma pan Przemysław Benken na książkę o poruczniku Anodzie. Odbędzie się też debata z autorem publikacji – wyjaśnił Paweł Kurtyka.

- Wręczymy też nagrody Przeszłość/Przyszłość za wybitne osiągnięcia w 5 kategoriach: „Upamiętnienie w terenie”; „Dyplomacja publiczna i troska o dobre imię Polski za granicą; „Strażnicy Ksiąg” (księgarnie, antykwariaty, biblioteki, wydawnictwa); „Innowacyjne formy edukacji historycznej” oraz „Polonia i Polacy zagranicą” czyli dla ambasadorów polskości poza granicami kraju – dodał szef Fundacji im. Janusza Kurtyki.

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy