MSZ Białorusi: Nie złamano zobowiązań, wzmacniając siły NATO u naszych granic

Artykuł
flickr/U.S. Army Europe Images/CC BY 2.0

Białoruś nie widzi naruszenia międzynarodowych zobowiązań w związku ze wzmocnieniem sił NATO u swoich zachodnich granic – oświadczył rzecznik białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Dźmitry Mironczyk.

– Jesteśmy zaznajomieni z oświadczeniami politycznego i wojskowego kierownictwa państw zachodnich co do wojskowej aktywności u naszych granic. Chodzi o zwiększenie liczebności kontyngentów wojskowych w celu przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń. Jak wiadomo, w szeregu przypadków takie oświadczenia nie znajdują poparcia nawet wśród zachodnich sojuszników i nie są realizowane w praktyce, a niektóre z realizowanych mają raczej symboliczne znaczenie – oznajmił Miroczyk.

Według Mironczyka Białoruś już określiła wystarczająco jasno swoje stanowisko w tej kwestii i podjęła praktyczne kroki w związku ze wzmacnianiem lotniczego kontyngentu NATO.

Rzecznik podkreślił jednak: "W tym konkretnym przypadku nie dostrzegamy naruszenia istniejących zobowiązań międzynarodowych ani o charakterze wielostronnym, ani dwustronnym, w tym porozumień o dodatkowych środkach zaufania, zawartych z naszymi sąsiadami".

Dodał, że strona białoruska będzie nadal obserwować i oceniać sytuację pod kątem zgodności działań w pobliżu białoruskich granic ze wspomnianymi porozumieniami.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Do Polski dotarł kontyngent spadochroniarzy z Grupy Bojowej 173. Brygady Piechoty Powietrznodesantowej

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy