Mamy to! Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej w 2027 roku odbędą się w Polsce

Portal TV Republika, wch 27-09-2023, 19:00
Artykuł
PAP

Mogę uroczyście zapowiedzieć, że Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej w 2027 r. odbędą się w Polsce. Fenomenalna postawa naszych siatkarzy, siatkarek, naszych kibiców spowodowała, że znowu uzyskaliśmy możliwość realizacji tej imprezy, która ma rangę światową - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił w Zakopanem, że chce przekazać znakomitą wiadomość, którą - jak mówił - "zawdzięczamy przede wszystkim polskim siatkarzom, polskim siatkarkom, tym którzy powodują, że - my, Polacy - kochamy coraz bardziej siatkówkę".

"Mogę uroczyście zapowiedzieć, że Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej w 2027 roku odbędą się w Polsce" - poinformował szef rządu.

Jak mówił, "to znakomita wiadomość dla wszystkich fanów sportu, ale w szczególności fenomenalna postawa naszych siatkarzy, siatkarek, naszych kibiców spowodowała, że znowu uzyskaliśmy możliwość realizacji tej imprezy, która ma rangę najwyższą, rangę światową".

Morawiecki poinformował, że w 2015 roku na wszystkie wydatki związane ze sportem - zawodowym, amatorskim, kultura fizyczna - przeznaczono 950 mln zł, a w 2023 roku - 3 mld 800 mln zł.

"To pokazuje ten postęp" - podkreślił premier.

"A wraz z każdą kolejną wielką imprezą światową, każdym kolejnym złotym medalem, kolejne polskie dzieci, kolejne grupy polskiej młodzieży chcą uprawiać sport. A sport, jak wiemy doskonale, (...) kształtuje charaktery, temperament, wyrabia dyscyplinę u wszystkich i powoduje, że mamy ludzi, którzy (...) są dzięki sportowi silniejsi, silniejsi charakterem, mają lepsze zdrowie" - wskazywał.

Dlatego - mówił premier - rząd przeznacza "kilka razy więcej środków na sport, na kulturę fizyczną".

Premier podziękował wszystkim siatkarzom i siatkarkom, bo - jak zaznaczył - "to ich ogromna zasługa, że siatkówka jest dzisiaj naszym narodowym sportem, a dom światowej siatkówki jest właśnie w Polsce".

Kapitan reprezentacji siatkarzy Bartosz Kurek podkreślał, że „Mistrzostwa Świata to będzie coś pięknego dla kibiców, dla naszego kraju"; jak wskazywał, będzie to okazja, żeby zareklamować nasz kraj na arenie międzynarodowej.

„W takim kraju żyję, w takich czasach, że mój sport jest bardzo popularny. Przede wszystkim mamy wsparcie od najważniejszych ludzi w naszym państwie i dziękujemy za to serdecznie” – mówił Kurek.

Mister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk powiedział, że „Polska siatkówka jest na najlepszej drodze do tego, aby opatentować znak towarowy polskiej siatkówki, jako certyfikat jakości”.

„Wszystko, co się w polskiej siatkówce odbywa, jest synonimem najwyższej jakości i to zarówno, jeżeli chodzi o poziom sportowy, ale też, jeżeli chodzi o poziom organizacyjny. My, jako władza państwowa, czynimy starania, by stwarzać warunki do tego, aby dodatkowo wspierać rozwój tej dyscypliny” – mówił minister Bortniczuk.

Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski dodał, że dla wielu krajów „jesteśmy wyznacznikiem poziomu sportowego i poziomu organizacyjnego”.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy