Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. Wiemy gdzie powstanie [wideo]

Tomasz Domański 26-09-2022, 12:59
Artykuł
canva.com

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie, powiedział pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków Za Granicą Jan Dziedziczak. Tam będą groby – prawdziwe bądź symboliczne – naszych prezydentów", powiedział minister podczas konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie.

"Powstanie także izba pamięci, bo dotychczas – mimo że od przekazania insygniów minęło już prawie trzydzieści dwa lata – Polska nie doczekała się takiego miejsca", dodał. Dziedziczak zaznaczył także, że "nie było miejsca, gdzie można było oddać hołd prezydentom na uchodźstwie, jak również zapoznać się z historią całej idei naszych legalnych rządów przez okres komunizmu".

Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków Za Granicą poinformował także, że "w tej chwili sprowadzamy prochy Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego, którzy zostali pochowani w Wielkiej Brytanii na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark". "Zostaną oni uroczyście pochowani Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie".

W Świątyni Opatrzności Bożej został już pochowany prezydent Ryszard Kaczorowski. "On także zostanie przeniesiony do tego powstałego Mauzoleum" – wyjaśnił.

W Mauzoleum będą także symboliczne groby prezydentów Kazimierza Sabbata i Edwarda Raczyńskiego. Prezydent Sabbat spoczywa obecnie w Londynie, a prezydent Raczyński w Rogalinie.


Sprawa była przedmiotem porannej rozmowy Ilony Januszewskiej z wiceprezesem fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" Juliuszem Szymczakiem-Gałkowskim. Całe nagranie do zobaczenia w oknie poniżej. Polecamy.

Źródło: PAP/Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy